| NevermindXEXEXD a întrebat:

Daca inchiei un contract de munca pe perioada determinata de 6 luni, iar de exemplu dupa 3 luni doresc sa demisionez, pot face acest lucru fara a suporta clauzele?

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Poti da preaviz si pleci dupa 2 saptamani dar depinde de clauze.

| Antopuff a răspuns:

Depinde de seful taulaughing

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti demisiona dar va trebui sa muncesti in perioada de preaviz prevazuta in contract, daca angajatorul nu vrea sa renunte la preaviz. Daca insista cu preavizul si tu nu-l respecti atunci iti poate desface disciplinar contractul de munca pentru absente nemotivate.

| Sonia822 a răspuns:

Da, poti fara preaviz, si iti inchide contractul pentru neprezentare 3 zile consecutiv, nemotivat