| rallu_5150 a întrebat:

Sunt nelamurita in privinta unui contract de munca pe o perioada determinata de 4 luni. Eu m-am angajat recent, acum 2zile pe postul de casiera. Insa pe 1 octombrie incep facultatea si as vrea sa renunt la job. Cum procedez? la interviu nu am avut puterea sa intreb asemenea lucru. multumesc din suflet pentru raspunsuri.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa-ti dai demisia, cu cel putin cu atatea zile inainte de 1 octombrie cat are perioada de preaviz prevazuta in contract. Daca nu ai prevazuta asemenea perioada atunci ea este de 20 zile lucratoare, asa ca poti sa-ti dai demisia cu 1 septembrie.
Vorbeste cu patronul, s-ar putea sa te inteleaga si sa renunte la preaviz si atunci poti sa-ti dai demisia cu cateva zile inainte de 1 octombrie. Numai bine!