| Crissiks12 a întrebat:

Daca la data nașterii copilului ai 8 luni cotizate, poți beneficia de stimulent de inserție când faci 12 luni? Mersi! dau funda.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Stimulentul de insertie se acorda persoanelor care au obtinut concediul si indemnizatia de crestere a copilului si se reintorc la munca inainte ca minorul sa fi implinit varsta de 2 ani.
Avand doar 8 luni la data nasterii si daca n-ai perioade asimilate, cu care sa ai implinita conditia de 12 luni in ultimii 2 ani, nu vei primi concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului, va trebui sa te intorci la munca dupa expirarea concediului de maternitate, altfel ca nu poti primi stimulent de insertie.