| gbhgfddgh a întrebat:

Daca lovesti pe cineva cu o blana sau orice obiect din lemn se considera ca si cum ai da cu rozeta? dar e cam ilogic ca gen nu e arma alba.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa fie arma alba, arma de foc, etc si nu este deloc ilogic, avand in vedere ca se pedepseste lovirea sau alte violente, fara a se prevedea o anumita arma, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
De altfel cu o bucata de lemn poti chiar ucide o persoana.

| Simpatic a răspuns:

Ce fel de blana? ca daca ar fi de Chinchilla eu nu as lovi pe nimeni cu acea blana laughing

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Simpatic):

Cred ca e un fel de scandura mai groasa.
https://dexonline.ro/definitie/blan%C4%83

| Simpatic a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Aha deci poate avea si intelesul de scandura, la mine in "sat"
era doar in acceptiunea asta "Părul sau lâna care acoperă pielea unor animale. " happy