| DanielmanRO a întrebat:

Daca merg la magazinul din colt trebuie sa completez acel formular sau nu? Nu am imprimanta. Se poate sa il am in format digital pe telefon sau trebuie neaparat sa il scriu de mana?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti scrie de mana daca mergi noaptea la cineva bolnav sau alte situatii prevazute in formular. Ziua, intre orele 06:00 si 22:00, n-ai nevoie de formular (declaratie). Daca noaptea mergi la serviciu ai nevoie de o legitimatie sau de o adeverinta. Ambele (Declaratia si Adeverinta) le gasesti pe site-ul Comitetului National: https://www.mai.gov.ro/utile/

| Frank51 a răspuns:

Da, poti face declaratia de mana(nu cred ca le convine digital). Si contrar lui Salontanul, este obligatorie si ziua 24/7, conform ordonantei militare 3.

| Donsavas a răspuns:

Poti sa ti iei buletinul cu tine si daca magazinul este în cartierul tau, nu au de ce sa te amendeze, cu atât mai mult cu cât te protejezi cu mănuși si mască.