| NowForYou000 a întrebat:

Daca mi-am pierdut certificatul de nastere si buletinul, imi pot face altele cu nume si anul nasterii false?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu-ti poti face cu date false, ar insemna sa fii complice la infractiunea de fals in acte publice si sa savarsesti apoi infractiunea de uz de fals.
Functionarul care ti-ar face un certificat de nastere cu date false ar savarsi, cel putin, infractiunea de fals in acte publice, daca nu si pe cea de primire de mita, caz in care tu ai savarsi pe cea de dare de mita.

mira
| mira a răspuns:

In niciun caz.Figurezi in baza de date a politiei cu vechile acte dupa care iti vor fi emise documentele noi.

| RAY a răspuns:

Poti dar te paste puscaria sa stii

suntserios
| suntserios a răspuns:

Intrebi si tu de parca ti l ai scoate singur la imprimanta

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se poate ce vrei tu =))

Poţi solicita un DUPLICAT după Certificatul de naştere.
Vezi informaţii ( procedura şi actele necesare ) la linkul :
http://www.dlep-iasi.ro/......29--2.html

După ce obţi acel Duplicat, mergi şi depui actele pentru CI...
Trebuie să declari pierderea C.I. la S.P.C.L.E.P. de care aparţi!
Apoi depui actele pentru o nouă C.I. - vezi detalii la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_pierdere.html

Toate cele bune!

| raluk27 a răspuns:

Tu ce crezi?

| alexandrualind a răspuns:

Nu.

| Eduard619 a răspuns:

Evident ca nu laughing))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu iti dai seama ce vorbesti? Tu stii ce inseamna fals si uz de fals? Cauta raspuns in noul cod penal.