| alinutza_2167 a întrebat:

mi-am pierdut zilele acestea certificatul de nastere si buletinul. ce pasi trebuie sa urmez pentru a le recupera sau sa imi fac altele. puteti sa ma ajutati? va multumesc

3 răspunsuri:
| blueangel99 a răspuns:

Si ce cauti la,, Totul despre TPU''?

| Zenithf a răspuns:

Bine mai, declara-le furate ca sa te incurci mai tare. Spune ca is pierdute. Pentru inceput, va trebui sa ti se intocmeasca un act de identitate provizoriu, apoi pe baza acestuia vei obtine un duplicat a certificatului de nastere si cu acel duplicat poti sa obti actul de identitate nou.
Eu nu mai imi gaseam certificatul de nastere si mi-am facut duplicat, dar la mine a fost mai usor pentru ca aveam buletinul.

| Aditzu1988 a răspuns:

Pentru a le recupera nu avem noi de unde sa stim cum. Dar pentru a-ti face altele nu trebuie decat sa mergi unde ai fost si prima data cand ti-ai facut buletin le declari furate, platesti o mica amenda si iti vor face altele.