| Casian76 a întrebat:

Dacă mi-aș da demisia de la locul de munca la sfârșitul unei luni calendaristice (ex 24 noiembrie) și salariul intra pe data de 10 a lunii viitoare. Mai primesc banii nu-i asa?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Primești banii pentru perioada lucrată dacă se respectă legea.

| Ale5184 a răspuns:

Da. In mod normal ar trebui sa ii primesti pentru ultima luna in care ai muncit.

| Raducons a răspuns:

Iei banii pentru zilele lucrate, chiar si o zi daca e, Nu renunta la bani, e munca ta. Poti sa pleci linistit unde consideri. Daca nu iti da banii faci reclamatie

| NoriAl a răspuns:

Primesti banii pana in ultima zi lucrata. Nu pana in ziua de salar. Celor de la contabilitate le trebuie timp sa va calculeze salariile. Sfarsitul lunii nu este data de 24 ci 30 sau 31.

Bula
| Bula a răspuns:

Conform legii, demisia se depune cu preaviz de 15 zile, timp in care trebuie sa muncesti normal.
In cele 15 zile se face procedura de lichidare, iar salarul pentru perioada de preaviz il vei primi la urmatorul zi de salar (cand va trebui sa-l ridici de la caserie) sau ti se va depune in contul tau bancar de salarizare.