| SingleForOne a întrebat:

Dacă primesc pensie de urmaș, bursă socială pentru orfan de un părinte, bursă de performanță (fiind confirmat că primesc acestea) la studii, pe urmă mai și lucrez part time.
Ar fi posibil să-mi anuleze bursa socială pe acel semestru?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate anula bursa sociala daca depasesti plafonul de venit prevazut, avand in vedere Criteriile de acordare a burselor şi a altor forme de sprijin material pentru studenţii şi cursanţii din învăţământul superior de stat, învăţământ cu frecvenţă, aprobate prin Ordinul MEN nr. 3392/2017, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 6.
(1) Bursele sociale se acordă, pe baza prevederilor regulamentului propriu stabilit de către senatul universitar, la propunerea Consiliului de administraţie, ca urmare a consultării cu reprezentanţii studenţilor, inclusiv organizaţiile studenţeşti din universitate.
(2) Beneficiarii burselor sociale sunt:
a) studenţii orfani de unul sau ambii părinţi, respectiv pentru care s-a dispus ca măsură de protecţie plasamentul şi care nu realizează venituri peste plafonul pentru acordarea bursei sociale;"
Vezi in regulamentul de burse a facultatii tale care este plafonul pentru bursa sociala.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu. Si fratele meu e in aceeasi categorie ca tine. tot part time lucreaza, tot pensie de urmas ia, si tot bursa scolara ia. Nu iti anuleaza bursa scolara.
Daca venitul tau total trece de 2000 de lei nu mai primesti bonurile alea de masa de 200 de lei de la stat. Dar bursa nu are cum sa ti-o opreasca, indiferent de cat venit ai.