| Yofi a întrebat:

Dacă sunt președintele asociației de bloc, în perioada asta cum fac? Mi-am pronunțat dorința de demisie în ședința din ianuarie unde nu am fost destui prezenți, am prelungit-o pe martie dar a venit virusul... Mulțumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Astepti pana ce vor fi permise adunarile sau, daca pleci la alta adresa ori nu-ti poti indeplini atributiile, poti transmite atributiile altei persoane din comitetul executiv, dar nu vei fi exonerat de raspundere.
Vezi prevederile din L.196/2018 si pe cele din Statutul asociatiei de proprietari.

| sierra1 a răspuns:

Demisia e UNILATERALĂ - nu trebuie să fiți in plen pentru asta!

| sierra1 a răspuns:

În cazul demisiei unui membru al comitetului executiv al asociației de proprietari, membrul
demisionar își exercită toate atribuțiile și răspunderile până la data alegerii unui nou membru al
comitetului executiv în locul acestuia.