| aleniram a întrebat:

Am un trandafir chinezesc, care a înflorit toata perioada ianuarie - martie. Acum au apărut niște insecte mici, albe, pe spatele frunzelor.Frunzele s-au îngălbenit iar bobocii cad! Ce este de făcut? Va mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Uite niste tratamente contra puricilor de plante:
http://www.plantesiflori.go.ro/s_purici.html

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sint paduchi de plante. Am avut si eu problema asta si ma chinuiam sa curat frunzele dar astia apareau din senin la loc. Exista substante care se pulverizeaza pe frunze si killerste ginganiile. Intreaba la florarie (la magazin nu la chiscurile din coltul strazii).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu doresti sa cheltuiesti pe substante pentru paduchii de plante, poti sa-l stropesti cu zeama de var ca pentru zugravit.ESTE O SOLUTIE VERIFICATA CU REZULTAT GARANTAT.

| Fiction a răspuns:

Cauta substante pentru combaterea insectelor de pe plante:cauta chiar si pe net

| ḭṆḠḕṙḀṠ a răspuns:

Cumpara de la florarie substante de omorat puricii de pe planta,
daca puricii sunt pe spatele frumzei acolo dai cu solutia aceea, si daca nu va functiona va trebui sa iti iei un alt trandafir