| xPanther21 a întrebat:

Daca te nasti in Romania (din pacate), iar parintii tai sunt romani, tu esti roman, ai buletin, pasaport etc.
In certificatul de nastere zice ca locul nasterii este in Romania.
Ai automat cetatenie romana? Adica eu nu am un certificat de cetatenie, e normal?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bineinteles ca ai cetatenie romana, nu este nevoie de un act separat (certificat de cetatenie), aceasta este inscrisa in certificatul de nastere si in cartea de identitate. Uita-te pe aceste acte si o sa observi.

Bula
| Bula a răspuns:

Din moment ce ai buletin si pasaport roman, esti considerat cetatean roman.
Certificatul tau de cetatenie este insusi actul de identitate valabil international.

De fapt, locul tau de nastere fiind inscris pe certificatul de nastere, ai dreptul (international) sa primesti cetatenia tarii unde te-ai nascut. Daca parintii tai au alta cetatenie decat tara unde te-ai nascut, atunci pot inscrie in certificatul de nastere cetatenia tarii lor.

Ulterior, dupa implinirea varstei de majorat, tu ai dreptul de a cere cetatenia tarii unde te-ai nascut, chiar daca parintii tai sunt de alta cetatenie. Astfel vei dobandi dubla cetatenie.
Majoritatea tarilor recunosc doar dubla cetatenie, fiind putine care admit 3 (sau mai multe).
Cetatenia de nastere este dreptul tau, nu se poate retrage.
Doar TU ai dreptul sa renunti la (o) cetatenie dobandita (dar trebuie sa ramai cu cel putin una).

| darrio2007 a răspuns:

Tu ce crezi? Daca te nasteai in Italia puteai avea cetatenie română? Cetătenia este scrisa in actele tale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrei certificat de cetatenie? Documentele de identificare nu iti sunt suficiente?

Ai idee cate miliarde de oameni si ar fi dorit sa se nasca in România fara sa puna sarcastic din păcate in paranteza?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pe certificatul tau de nastere scrie nationalitatea român. În buletin la fel, scrie nationalitatea român, ce mai vrei? Esti 100%român.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cetatenia e trecuta in certificatul de nastere, geezus...

| aimullah123 a răspuns:

Da, ai cetatenie romana dobandita prin nastere. Asta inseamna ca nu iti va putea fi retrasa niciodata.
Dar ia stai putin? Cum "din pacate"? De ce esti nemultumit? Fata de alte tari, Romania e o tara pasnica. Daca te-ai fi nascut in Afganistan sau intr-o tara care inca are un conducator comunist?

| Mayaaaaaaa14 a răspuns:

Ești 100% roman. E normal. Cetățenia e trecută in certificatul de naștere automat.