| Necun0sScuT a întrebat:

Daca termin facultatea de drept in Romania pot sa merg sa dau examenul de admitere la Associazione nazionale dei magistrati in Italia sau in Anglia, de exemplu?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai putea merge, dar numai daca stii foarte bine dreptul italian ori cel englez.
Mai ales dreptul englez este diferit fata de cel romanesc.

| doctorandus a răspuns:

Nu in mod direct, mai bine faci facultatea de drept in tara in care vrei sa devii magistrat. Altfel poti primi cel mult un titlu recunoscut din tara respectiva, dar nu si acces in magistratura, pentru ca se cer anumite materii care cred ca nu se fac in Romania. Iar pentru a fi magistrat in Marea Britanie ar trebui mai intai sa te dezveti de drept continental, pentru ca dreptul britanic este cu totul altfel.

| lizucalisuca a răspuns:

In Anglia si SUA se practica o alta forma de drept decat cel roman asadar ar fi cam greu. In alte tari din europa teoretic e ok, nu iti trebuie cetatenie pentru asta, daca ai cetatenie romana este de ajuns.

| Necun0sScuT explică:

Dupa ce fac cetatenie (normal)