| LanguageMaster a întrebat:

Dacă un PFA îşi angajează pe cineva, atunci impozitul şi taxele pe venit sunt plătite de către angajat sau de către PFA?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contributiile la fondurile speciale a angajatului sunt suportate ca pentru orice salariat, o parte de catre angajator (PFA) si o parte de catre angajat.
Impozitul pe salariu este suportat numai de catre angajat.
Toate acestea sunt platite de catre angajator, care retine de la salariat si vireaza la buget ce suporta salariatul si ce suporta el.