| CRONNOSo3 a întrebat:

Daca vreau sa imi iau sau sa imi fac o barca cu motor imi trebuie vreun act?
(Cand zic barca ma refer la o barca mica de ???? ~1m/2,40m)

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să o iei ai nevoie doar de bani.
Ca să o folosești ai nevoie de autorizație.

| CRONNOSo3 explică (pentru sadrian46):

Eu ma gandeam ca pentru cele mici legea functioneaza ca la cele gomflabile.
Daca mi-o contruiesc eu mai am nevoie de ceva? Practic e o "pluta" cu un motoraş.

| Feri5 a răspuns:

Nu cred că ai de ce să îți faci acte doar pentru o bărcuță. Numai dacă vrei să-ți construiești vapor sau croazieră laughing. Doar dacă te plimbi cu ea pe lacuri aproape de tine sau ape mai mici, fără prea multă „stăpânire", atunci nu cred că vei avea nevoie de acte, ci doar de bani și de timp...

| bwb a răspuns:

Barcile mai scurte de 6m, care au un motor de maxim 20CP nu necesita niciun fel de act. (pentru inscriere la capitanie, nu se inscriu!)
Totusi, tie personal ca sa conduci orice fel de ambarcatiune (intre 2, 5-24m) iti trebuie un permis, categoria D la fel ca la masina. In cazul tau, daca barca este mai scurta de 2, 5m nu iti trebuie niciun fel de permis!