| yulian4k a întrebat:

Dau Fundita! Fluxul investitiilor din tarile UE in Republica Moldova? ajutati-ma va rog

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fluxurile relativ mari de investitii straine din ue denota o pozitie favorabila a R. M. situate in apropierea acestei regiuni.
Investitii consirerabile vin din Franta Germania, Italia, Spania, Olanda
GEramania este un investitor important. rata investitiilor depuse de Germania in economia Rm e de 11. 3% reprezentate de catre firmele "Metro group A. G." in comertul cu ridicata, in domeniul produselor petroliere reprezentatul este firma "Mabanaft A. G." iar in activitatea industrial anume in constructii. de firma "Knauf"
Franta este unul din cei mai importatni investitori ai RM. Ea ocupa circa 21. 5% din totalul de investitii straine in RM. Si anume investitii date se manifesta in sectorul bancar reprezantate de firma "Societe generale". Investitiile Franceze se mainifesta si in sectorul materialeleor de construcite reprezentat de firma "Lafarage". Si in telecomunicatii de firma franceza "France Telecom M. I. "acest flux mare de invstitii se reflecta in procesul de privatizare.
Un alt invetitor este Italia rata de investitii este de 9. 5% si se manifesta in sectorul bancar de catre firma "Veto banca". Spania este invetitor in sectorul energeticii reprezentata de firma "Uneon Fenosa " Olanda este un investitor in domeniul logisticii repr de firm "Danube Logistics"

1 răspuns:
| Swanhilde a răspuns:

Pe ce data?!
In 2010 investitiile au ajuns putin peste 88 mil usd din strainatate in republica moldova(si ma refer si la investitori din tarile UE). ceea ce indica o cota mult mai ridicata decat in 2009.

Variaza oricum...adica spre exemplu depinde si de puterea de cumparare a statului respectiv si de politica impusa, legi sau pur si simplu de investitorii care sunt dispusi sa-si deschida un business in MD.