| UPSsss a întrebat:

Dc majoritatea romanilor spun ca in romania e groaznik, ca nu se mai poate trai? Stiti fratilor romani ce inseamna strainatatea? ce inseamna sa tragi ca sclavul pentru un pumn de bani? va zic eu ca mai bine stai in tara ta si mananci paine cu ceapa decat sa fi carpa celorlati! pana sa am aceasta experienta gandeam ca toti ceilalti... acum as prefera sa fiu in tara mea sa nu am nimic! stiu ca poate vi se pare ciudat dar sunt mandra ca sunt romanca...

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
12 răspunsuri:
| ExistaMosCraciun a răspuns:

Maaaai, depinde daca vrei sa inghiti rahat de angajator roman sau strain. Ca angajat, oricum suporti mai multe decat unul care lucreaza independent.

| thealchemist a răspuns:

iarba din gradina vecinului pare mereu mai verde.

| a1doru a răspuns:

Fiecare cu ideile lui. unii zic ca e bine,altii,ca e rau ''afara''. daca tie nu iti place, cine, sau ce te opreste sa te intorci? eu am dubla ceatenie[am plecat din Romania in 1978]. acum sunt in Romania[de cativa ani].

pai daca e asa rau ''afara'', de ce nu te intorci in Romania?

| Conjur a răspuns:

Salut.

Contează foarte mult ţara în care te-ai stabilit, nu poţi generaliza. Şi contează foarte mult job-ul pe care îl ai. Dacă tu te duci în străinătate fără să ai nicio facultate, bineînţeles că este foarte greu să îţi câştigi existenţa şi "tragi ca sclavul pentru un pumn de bani."

Succes.

| PrecioussGirl a răspuns:

Baieti tineri, in floarea varstei nu isi gasesc de lucru oh go on
fratemiu are liceul facut, bacul luat cu 8, la facultate si degeaba. vreo 3 4 luni a durat pana sa isi gaseasca ceva de lucru.

| Adrianetc a răspuns:

In ce tara ai fost in somalia? cand vrei sa-ti gasesti de munca in strainatate, fara nimic, normal ca muncesti de rupi pentru un pumn de bani, dar daca se duce unu care a facut 2 facultati la medicina sau la ce vrei tu, si se duce in strainatate nu munceste de rupe fetitzo :d, inca nu ai dat cu capu' de viata reala, sper sa dai,

| Someonelikeyou a răspuns:

O sa te contrazic in legatura cu ce ai zis"decat sa fi carpa celorlalti".sa stii, ca aici unde stau eu, majoritatea iau oameni la munca pentru bani, asta nu inseamna ca esti carpa cuiva. daca tu ai fost acolo sa muncesti, asta e problema ta...adica eu asa gandesc, e opinia mea.happy. sper sa intelegi ce vreau sa spun. Oamenii fac orice pentru bani, conteaza sa vina acasa cu un ban, si sa zica"da bai, asta am muncit eu!".nu conteaza cati bani ai, conteaza ca ii ai. Sa stii ca acum, daca nu ai bani, stii cum se zice, esti un "nimeni".dar.nu e o rusine sa fii sarac.

Sper sa intelegi mesajul acesta! O seara placuta!:*

| UPSsss explică:

Lucrez destul de bine dar tot acasa e mai bine in tara ta nu sa stai cu toti jegosii astia care se cred buricul pamantului! una e romanul frate stie sa se distreze sa vb sa se comporte astia aici is veniti cu pluta pe conducta

| vw9378 a răspuns:

Serios? Tu cati ani ai? Eu de ex. o sa termin facultatea si o sa ma alerge niste smecheri pe o mie de euro pe luna, pe cand in afara plec de la 7 mii lire( ing. constructor specializare piste de aeroport, drumuri, poduri, tuneluri)-mai ales si ca preturile sunt aceleasi. Ti se pare normal ca niste oameni fara studii sa iti fie superiori ca rang intr-o companie de ex? Asta este tara noastra.prea mult s-a degradat in ultima vreme. Adica stau si ma uit la lume.cei din generatia mea nu au in cap decat prostii, aia mai mici legale si tot asa. Problema e ca toti vor sa se imbogateasca peste noapte si nu mai munceste nimeni.si te mai miri cand auzi ca ala si-a facut facturi intre firme prin 2003 si a incasat TVA.Hai sa fim seriosi.nu mai e de stat fratilor.

| vw9378 a răspuns:

AA...si te-ai intrebat vreodata unde au disparut rafinariile RAFO, Darmanesti si de ce dintr-un santier de 3 mii de oameni la Petrobrazi mai sunt doar 3 sute? Uita-te atenta cat costa un litru de benzina si mai vorbim. Si toate astea pentru ca sa se imbogateasca niste smecheri romani ca si noi. Mai avem putin si ajungem pleava Europei si tu te mandresti ca esti romanca? Iti inteleg patriotismul dar sa vezi tu cand iti ajunge cutitul la os cat de mandra o sa mai fii

| OvidiuNumeDeTractorBack a răspuns:

Aceasi problema la mama, dar sa ramai fara paine, si sa iti planga copii de foame, si sa nu ai cu ce sa ii hranesti, este mult mai dur decat sa fi considerat o carpa, o tara straina este mare, in toata tara, vei gasi macar intr-un loc respectul de care ai nevoie, si traiul decent,
In Romania, din cauza birocratiei, si a coruptiei, nu se mai poate face nimic, doar timpul, mult timp, poate va schimba ceva, atunci cand tara va ramane doar din parlamentari, si bani li se vor sfarsi, vor aprecia, populatia, pana atunci, nimic nu va face tara asta mai buna, degeaba spunem noi unii si altii, ca nu se face nimic de catre ceilalti, dar atunci cand vezi ca esti luat de prost, si ca multa lume rade de tine in fata, iti vine sa iti bagi... in ea treaba si sa pleci cat vezi cu ochii. In strainatate posibilitati sunt mai mari, si pentru oricat de josnica munca, vei reusii sa asiguri un trai decent copiilor tai

| AlexTbK a răspuns:

Depinde in ce tara ai fost ...in oarecare masura sunt de acord cu tine :X