Întrebare recomandată | Ss74jfv a întrebat:

De ce băncile centrale tot majoreaza dobanzile? Ce inseamna asta?
Se știe clar ca e semn de criza. Dar o dobanda mica teoretic stimuleaza creșterea economica, nu?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O dobanda mica stimuleaza si inflatia, mai ales in situatiile de criza, deoarece intra mai multi bani in piata si moneda se devalorizeaza.

| Brizbriz a răspuns:

"acum 6 ore | Ss74jfv a întrebat:
De ce băncile centrale tot majoreaza dobanzile"

saracutii de ei, horrorpsiti si "amarati", nu vor decat sa faca profit pe spatele tau si atat

"Dar o dobanda mica teoretic stimuleaza creșterea economica, nu?"

saracutii de ei, horrorpsiti si "amarati", asa ii doare in cu... asta, in cot de cresterea economica, de nu iti vine sa crezi, si tot ce vor e sa faca profit pe spatele tau si ATAT

| goguPatent a răspuns:

Dobânzile mari țin banii în bănci în loc să îi lase în piața umflata de inflație