| troleibuz a întrebat:

De ce in Europa campaniile anti-fumat nu au functionat fata de America? Nu sunt la fel de agresive? De cate ori apare un video cu o celebritate fumand, americanii au reactii foarte exagerate, sunt socati, refuza sa mai fie fanii acelor vedete etc. Am inteles ca la ei e tabu fumatul, e un lucru pe care il fac doar batranii, e vazut ca ceva foarte rau. Tinerii mai folosesc vape-uri, dar nu se considera a fi acelasi lucru. Tigarile sunt si mai ieftine in America, ar trebui sa fie mai tentant sa te apuci.
Si nu vi se pare ciudat ca-i criticam pentru obezitate cand la noi se fumeaza in ultimul hal?

When you look at the approximate number of cigarettes smoked per person per year, the picture is even more striking. Out of the 20 countries that smoke the most cigarettes, 15 of them are entirely or partially in Europe. The United States is 68th on the list

7 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Daca vrei sa faci o campanie ca la carte impotriva fumatului il interzici de tot dar asta nu se va intampla, se invart prea multi bani catre stat, tigarile sunt o industrie, e exact aceeasi povesti ca la jocurile de noroc. Sa fim seriosi, cui nu-i convine sa stea degeaba si sa primeasca niste sume babane? In Europa intra o galagie de bani din impozitele tigarilor, mai ales in Romania, nu stiu in SUA ce taxe iau ei din asta dar cu siguranta e vorba si la ei de cifre cu multi 0.
Ideea e ca atat pentru obezitate cat si pentru fumatul in exces omul e de vina pe de-o parte, nu e ca si cum iti impinge cineva pe gat fast food respectiv tigari cu nemiluita, tu de buna voie le consumi si ajungi unde ajungi, gen "prost e ala care consuma, nu cel care ofera", pana la urma lanturile de fast-food sau brandurile de tigari isi urmaresc profitul, afacerea. Exact asta face si statul, li se falfaie lor ca mori sau devii un numar la statistica imbolnavirilor din cauza fumatului, lor le pasa doar de niste hartii, ar trebui sa va invatati ca oamenii au valoare 0 in fata banilor pentru stat, desi fara oameni ai 0 bani. Mi se pare ipocrizie cat casa dar e inteleasa ipocrizia asta, adica ai campanii anti-fumat cu poze pe pachetele de tigari, nu faci reclame la tigari, dar in schimb incasezi impozite din vanzarea lor, trebuie sa alegi, ori asa, ori asa. Tu ca stat vrei sa ai si damigeana plina dar si nevasta beata, nu se poate amandoua. Trebuie sa le interzici de tot din a fi vandute, dar banul face legea!

| dullcat a răspuns:

Foarte buna intrebare.Raspunsul il gasesti tot in articole.

https://www.babbel.com/en/magazine/smoking-in-europe

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3894634/

https://www.heart.org/......-the-habit

Tind sa cred ca romanii inca nu stiu cu ce se mananca si nu le pasa daca dezvolta cancer sau alte afectiuni de la fumat.Iar campaniile astea sunt la fel de inutile ca cele impotriva drogurilor, sustinute in scoli in saptamana altfel.Le intra copiilor pe o ureche si le iese pe alta.De la adulti ce sa te astepti? Ca sa inchei, in America se militeaza pentru constientizarea asupra efectelor fumatului de zeci de ani, pe cand la noi de cand s-a inceput? Anii 2000?

| troleibuz explică (pentru dullcat):

Nu cred ca fumatorii nu stiu efectele.

| relian a răspuns:

Eu nu am, vazut ce spui tu, ma refer la reactii exagerate.Vad tineri, batrini, de toate virstele ca fumeaza, bine is mai multi cei care nu fumeaza, dar asa este oriunde, procentul celort care fumeaza este mai mic.
Referitor la obezitate, nu cred ca amefricanii is mai grasi sau obezi ca romanii laughing
Aici cand faci ceva legal, nu se uita nimeni urit la tine, iar cum fumatul este ceva legal, nu vad ce reactii exagerate sa aiba careva.
Ce e pe aici, nu ai voie sa fumezi oriunde, is locuri speciale pentru fumat, ma refer in cladiri, asa in masina ta, acaxsa la tine, faci ce vrei.
Deciu pe aici fumeaza care vor, nu doara batrini cum spui tu.

| troleibuz explică (pentru relian):

Eu zic de reactii online ca sunt foarte exagerate. De exemplu acum e isterie ca a aparut un video cu Jenna Ortega fumand 3 secunde si are doar 20 de ani, multi au descris asta ca fiind "disturbing" si spun ca e "prea tanara". La noi se fumeaza de la 13. Cativa au zis ca mai degraba s-ar apuca de heroina decat de fumat. Ca orice drog e mai bun decat nicotina. Cred ca e mai comun decat zic ei ca or fi din astia care stau mult pe internet si au doar 5 prieteni care sunt nefumatori si genealizeaza, dar tot sunt multe comentarii dubioase. Sunt curios cum naiba au fost campaniile astea de i-au speriat asa tare.

Tweet-ul asta are 20k likes:

irdgaf that she smokes. but i think non americans have to realize that in the US young people smoking cigs is basically not a thing, it's seen as a very uncool thing to do. like i didn't realize ppl my age still smoked cigs until i moved to europe and saw how common it was lol

| relian a răspuns (pentru troleibuz):

Nu stiu cei pe net, eu spun ce se intampla in realitate, pe strada, nu este nici o campanie impotriva fumatului, cel putin eu nu am vazut, poate or fi, dar eu zilnic merg pe zone destul de largi.
Ce am vazut, au inceput iar sa faca reclama la tigari laughing insa doar la benzinarii, nu pe strada, nu la tv.

Ce s; pui tu e doara pe net, ce este pe net nu e ralitatea, daca vrei sa stii ce se intampla undeva, intreaba pe cei care locuiesc in acea zona.
Na speriat nimeni pe nimeni, nu merge sa te lasi de ceva ca te sperie careva laughing
Is alte metode dea face pe unia sa se lase de ceva. Cum arati tu, banui ca sa mers pe ideea ca fumatul da naspa la o vedeta, a fost de ajuns sa se lase unu, unia au apreciat, s-a vazut cas apreciati de astia, asta pentru ca atunci cand un minoritar se lasa de ceva, este aplaudat de majoritari laughing

Asa si tu ce faci? Tu ramai fara aprecieri, stai asa ca te lasi si tu laughing
Dar sa vina sa spuna ca mai degrabva se drogheaza decat sa fumeze laughing este cum am spus, e vorba de moda, ce este la moda acum? Sa fumeze droguri, deci sa fumezi drog este in regula, dar sa fumezi nicotina nu-i frumos laughing
Cum am spus, ce vezi pe net uita, aia nu-i realitatea.

| Continchiscontsters a răspuns:

Pai gândește puțin logic dar companile anti fumat ar fi avut efect și succes în a reuși opri masacrul global care se întâmplă cu țigările de orice fel de tip care provoacă boli serioase oamenilor tineriilor inconștienți în ziua de azi mai ales cu vapul care lea luati mințile cu fel și fel de cancerigene de toate felurile posibile care au ieșit și încă mai scot pe piața rahaturile astea dacă ei ar reuși opri asta de unde mai fac ei trilioane? Cum își mai cumpără ei super luxuri? Sunt fumători înrăiți care dau pe trabuc și mi de euro tu îți dai seama cu cine se pun oamenii ăștia? Nu au cum sa facă față este înfipt bine de tot treaba și le merge chiar datorita tineretul inconștient și oamenilor care dau bani pe țigări și ei la rândul lor find inconștienți căci un om conștient de sine și-ar da seama ca nu-i sănătos și bine sati distrugi sănătatea și să-ți bați joc de bani tai munciți...