| Florincrap a întrebat:

De ce in SUA, oamenii sunt arestati pentru motive care mai de care mai absurde? Cum ar fi:un elev a aruncat un avion de hartie, altul a intarziat la ore (sunt cazuri reale).
Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
| WeAreLegion a răspuns:

Pentru ca in SUA legea e tampita si politia face abuz de putere, deci in concluzie SUA este stat politienesc, uitate pe YouTube cate faze sunt cu politia din SUA care rupe in bataie oameni nevinovati!

| R0BERTT a răspuns:

Nu cred ca aresteaza elevii daca intarzie la ore!laughing Sa fim seriosi.

| 9George2 a răspuns:

Pentru ca respectivele fapte (pe cat de ridicole ar parea) reprezinta "misdemeanors" = delicte minore.

| 9George2 a răspuns:

In tarile de Drept Comun (jurisprudential) legea este determinata prin doctrina precedentului. Daca un judecator din, sa zicem, Texas decide ca "a intarzia la ore" este un delict, asa va ramane pentru tot statul Texas. Asta doar daca respectiva decizie a curtii nu va fi abolita de catre o instanta superioara curtii respective. Inca un lucru care ma amuza teribil la cazul de fata: ramanand la exemplul dat mai sus, dara curtea suprema a statelor unite decide ca decizia luata de respectivul judecator este "judicial activism" si aproba initiativa, acea decizie poate forma precedent pentru cazuri in alte state federale.