| AvalohAlyn a întrebat:

De ce majoritatea produselor de calitate proasta(mai sunt si exceptii) provin din China si de ce foarte foarte multe produse sunt fabricate in China?

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cele de duzină sunt ieftine pe piața europeană, în mod deosebit în România și așa au putut intra mărcile chinezești.
În America lucrurile sunt invers, ori calitate superioară ori la revedere.
Dacă nu știi, afli acum, suntem "tomberonul" Europei deoarece nu avem o legislație care să fie aplicabilă, strictă și clară!
Pa, pa.

| darrio2007 a răspuns:

Au mana de lucru ieftina.Si majoritatea companiilor prefera sa le faca in China.De unde si aceasta dezvoltare a Chinei din ultimii ani.

| relian a răspuns:

Intrebare gresit pusa, sau cum sa zic, ai deja o parere gresita, cel putin in ce priveste chestia aia majoritatea produselor is de calitate proasta cele care provin din China, esti sigur ca asa stau lucrurile?

Te intreb ca idee, telefonul Iphone stii unde este facut? Stioi unde is facute 99% din produsele care se vand in Statele unite?
Iti zic eu daca nu stiai,in China si te asigur ca toate produsele sau majoritatea din state is de f buna calitate.
Tu cred faci confuzie intre un produs chinezesc si altul fabricat un china.
Astea is doua chestii total diferite,ca de la pamant la cer sa zic asa laughing
Deci Apple e o fabrica americana, care are barici in china, dar produsele sunt facute exact dupa cum canta firma aaple care este americana si asa mai departe.
Deci sunt produse concepute si facute in china, despre astea da puteai sa spui simplu chinazarii laughing si restul sunt produse concepute de alte firme si facute in china, dar astea nu-s conceptii chinezesti, sunt facute dupa norme de calitate impuse de acea firma.

Daca tu imi arati un iphone facut altundeva decat in cina eu il maninc laughing si daca vii sa spui ca iphone este un telefon de proasta calitate ma fac popa laughing

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Mana de lucru ieftina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că au o clasă muncitoare foarte mare, la fel ca în India.

Cât despre proasta calitate, mai toate produsele din zilele noastre sunt proaste, nu doar cele din China.

| SolitarHacker a răspuns:

Lol am vrut sa las si eu un raspuns... dar se pare ca AneeM mi a luat`o inainte big grin era ceva de genu si nu vreau sa para plagiat tongue cum zice AneeM asa pare a fi tongue

| marcous a răspuns:

Motivul este mana de lucru ieftina. Dar multe se fac mai nou in Cambodgia sau Malaezia unde este mana de lucru chiar mai ieftina decat in China (si sunt produse chiar mai slabe calitativ)

| Tyysonn a răspuns:

Productie de masa, calitate mica, comunism. In principiu, mana de lucru ieftina, isi bat joc de oameni.
Sunt de calitate mai proasta pentru ca asa sunt proiectate sa coste cat mai putin adica materiale cat salabe si ieftine, proces tehnologic ieftin, mana de lucru ieftine rezulta produs slab calitativ si ieftin

| AneeM a răspuns:

Majoriatatea produselor sunt fabricate in China pentru ca mana de lucru este foarte ieftina, si multe produse nu sunt de calitate pentru ca se fac pe banda rulanta, una dupa alta, repede, in cantitati industriale.

| MihaiStefan13 a răspuns:

Pentru ca productia se realizeaza la o scara foarte mare, iar pentru companii este foarte usor sa isi intretina fabricile acolo.Salariile sunt mici, deci costurile nu se ridica nicidecum la cat credem noi.