| Fieraru23 a întrebat:

De ce n-au voie minorii legal sa lucreze la fabrici sau constructii?

Răspuns Câştigător
| carevaescu a răspuns:

Pentru ca e periculos. Pentru ca deschide poarta catre abuzul minorilor

20 răspunsuri:
| DorianCapone a răspuns:

Deoarece fiindca pentru ca, teoretic si practic din punct de vedere nu au voie! De ce?
Ca trebuie sa invete si ei putin dupa ce vor termina 12 clase isi obtin si ei o diploma ceva iei permisul de conducere si te faci sofer pe fan curier ........etc sunt multe sau daca nu iti place soferia te duci si tu undeva mai ok nu in construcții! Cheers

| DeMicUnCălător a răspuns:

Se pot accidenta mai ușor decăt un adult.

| Fieraru23 explică (pentru DorianCapone):

Pai eu vreau bani de asta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu greu de imaginat că munca fizica grea nu e potrivită copiilor?

| Fieraru23 explică (pentru DeMicUnCălător):

Pai logic copii ar fi mai usor inlocuibili daca se accidenteaza.

| DorianCapone a răspuns (pentru Fieraru23):

Daca vrei bani, baga la pariuri altceva n ai de facut daca nu esti de la sat sa muncești cu ziua, da eu zic pune mana si invata in?

| Fieraru23 explică (pentru suntserios):

Ba tu m-ai injurat ca omorasem limba romana.

| Fieraru23 explică (pentru carevaescu):

Aici nu pot sa argumentez pentru ca poate fi adevarat.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Fieraru23):

Noroc că sunt oameni care gândesc altfel că tine.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Fieraru23):

Daca ai scris cu picioarele vreodată posibil să îți fi spus ceva in sensul asta. Te înjurat mă îndoiesc că am făcut-o.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Fieraru23):

Logic este ca copii să fie protejați, hrăniți și iubiți. NU MUNCIȚI

| Fieraru23 explică (pentru suntserios):

Vezi ca eu fac 20 kg lejer la piept si eu scriam raspusuri in pauze la scoala deci logic ca voi scrie mai prost.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Fieraru23):

Eu fac 25. Te am făcut

| Zxcv6 a răspuns:

Pentru că un minor nu are gândirea și tactică unui adult un adult știe ce are de făcut un copil nu prea și ar fi și periculos pentru minorii și al 2 lea motiv pentru că trebuie să absolvești un liceu sau profesională opțional facultate să pre-înveți și să ai o diplomă și după te angajează părerea mea este de la 16 ani ar fi ok să lucrăm

| Fieraru23 explică (pentru suntserios):

Presupun ca esti mai mare decat mine la varsta deci probabil nu e destul de comparabil intre puterea ta si a mea.

| Fieraru23 explică (pentru Zxcv6):

Pai da dar la constructii nu trebuie sa gandesti.

| Fieraru23 explică (pentru DorianCapone):

Preotul mi-a spus ca pariatul e munca iadului.

| Freya1 a răspuns:

Se poate munci de la 16 ani cu jumate de norma. Daca ai interdicții în anumite domenii nu știu, dar știu ca se poate sa muncești și minor.
Eu făceam practica intr-o fabrica în tipul liceului.Nu era nimic periculos, dar nah, era obositor pentru mine copil fiind.

| Alex00615 a răspuns:

Pentru ca sunt medii de lucru foarte periculoase

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca sunt copii mici, inca nedezvoltati mental si fizic, care nu pot discene binele de rau si nici pericolul in acre intra fara sa-l vada, se pot lovii, apoi nu pot cara greutati, nu se pot feri de accidente care uneori se intampla si adultilor.

Asadar, ne protejam legal copilasii de muncile grele si periculoase, de aceea nu este permis angajarea lor in constructii.