| AlexDorinel a întrebat:

De ce pe net scrie ca aproape 1/3 salarii sunt minime pe economie și salariu mediu e 3500 lei(un salariu nașpa părerea mea) și totuși pe strada vad numai oameni bogați care se dau smecheri etc? Și nu stau prin cartierul Pipera din București sau în Cluj, stau într-un oraș mic cu 40000 locuitori.

Eu dacă as avea salariu 3000 lei nu as putea trăi nici singur. Cum strâng bani sa-mi iau un calculator, un telefon, o casa cum au toti, o masina decenta cum au toti? Cum mănânc la un restaurant sau fast food măcar de 2 ori pe luna?

Explicați-mi și mie ca-s mai mic și nu prea înțeleg cât de usor/greu se fac banii

54 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cineva mi-a zis: "Cine munceste, n-are vreme sa castige".

| LoveSleep a răspuns (pentru Bula):

Nice. Si mie imi place tipul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1/3 salarii sunt minime oficial. La gri e alta poveste.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu stii ce inseamna la gri...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu intelegi ce e aia MANAGEMENTUL RESURSELOR, pana una-alta. Cu 3000 poti trai singur fara mari probleme, chiar daca nu o sa iti faci vacantele in Ibiza. big grin

| Catrice a răspuns:

Poți face cele zise și cu 1500 pe luna, d-apai cu 3000.

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns (pentru AlexDorinel):

Oho mașina la 20, 000€ o luat în rate o mătușa care are 6000 lei salar și abia i-o ajuns banii de ratalaughing
Se numesc economii. Încearcă-le.
Familie de 3 oameni...pai dacă îți întreții nevasta și amanta îți iei un al 2lea job.hee hee

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns (pentru Catrice):

Daca imi arati tu cum imparti 1. 500RON asa fel incat sa-mi permit ce a insirat AlexDorinel esti cea mai tare, te iau de nevasta si te tin in puf.

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns (pentru CIaudiu):

Depinde dacă stai cu părinții sau în chirie. Și unde în chirie.
Dacă stai cu părinții ai +1000 lei lejer pentru ce vrei tu. Asta dacă contribui la plățile casei, mancare, facturi etc.
Dacă nu, îți rămân >500 de pus deoparte cu sa zicem chirie 500 lei. (pe aici am văzut sa se închirieze camera, garsoniera și cu 300; închiriase vecina o casa cu 2 camere la o familie cu 600 lei). Aici iar depinde ce mănânci,cat mănânci,ce facturi ai etc.
Banii pe care ii dai pe rate ii poți pune deoparte tu. Îți iei azi un telefon în rate, luna viitoare nu-ți mai place ca deh nu mai e la moda, vinzi, faci alta rata să-ți iei mai scump și asa ajungi sa ai datorii. Sau mașina...își luase o mătușa mașina la 20, 000€ în rate cu 6000 lei salar și abia ii ajungeau banii de rata.

| FOG92 a răspuns (pentru Catrice):

Iti ajung intretinut de parinti cat sa SUPRAVIETUIESTI, nu sa te bucuri de viata laughing) de asta la pensionarii le convine joburi de 1500 ca le mai vine si o pensie si au banii mai multi ca un tanar

| CIaudiu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu e asa.
De 500-600RON minim ca sa mananci dupa parerea mea.
Cu alte inca 500-600RON da, poti sa te incadrezi pentru gaz, curent, tv, internet si alte facturi.
Daca stai la bloc, mai ai de platit si caldura pe timp de iarna care te va mai costa cateva sute de lei.
Ca sa te duci la job ai nevoie de transport, iar ca sa mergi cu masina bagi benzina lunar de cateva sute de lei sau daca mergi cu transport in comun si cu cateva tramvaie tot atat iti va iesi. Ti-o spun din propia experienta. Si cred ca deja am ajuns la cheltuiala integrala a salariului.

Daca mai esti si fumator, deja din start elimini jumatate din salariu.
Ce faci daca ai copii? Ce le dai sa manance la scoala sau pe timpul zilei ca si gustari intre mese? Din ce le faci cumparaturi, cateva haine, un telefon, etc?
Tu, cu ce bani iti mai iei TV, PC, Telefon sau electrocasnice?
Vrei sa-ti fac o casa, cum o faci daca peste 80% din ei se duc in lucruri importante care nu pot astepta? Si nici macar n-am luat multe alte cheltuieli in calcul, de exemplu medicamente, consultatii, analize, distractie, vacante, etc.
Aici nu e joaca de copii, trebuie totul calculat in detaliu cat mai exact si gandeste-te ca pe moment scriu din cap treaba asta la 18 ani, cine stie cate alte lucruri am omis doar pentru ca n-am chef pe moment sa scriu totul cand rezultatul e acelasi dupa parerea mea.

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns (pentru Catrice):

Eee, daca stai cu parintii esti boier. big grin
Si la 30 de ani sa tot stai cu ei doar sa nu intri in faliment cu salariul ala care in alte tari constituie alocatia unui singur copil.

| Catrice a răspuns (pentru AlexDorinel):

Știu pe cineva care își schimba toată mobila din casa la fiecare 6 luni...
O data pe luna nu, da peste 6-7 luni dacă faci fiță, da.

| Catrice a răspuns (pentru CIaudiu):

Ziceam de situația în care ai pana în 25 ani, mai faci o facultate, proaspăt absolvent eventual.

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pai atunci fa ceva sa nu traiesti pe salariul mediu pe economie ca sa nu mori de foame.

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Depinde de tine. Eu am 18 ani, am terminat liceul vara asta si m-am angajat pentru salariul minim pe economie. Strang tot ce primesc, imi cumpar printre altele un pc puternic si ma apuc sa invat programare. Asta vreau sa fac in viata, si sa stii ca ma pricep foarte bine in domeniul asta. Am o inclinatie pentru asa ceva. Peste cativa ani ma gandesc deja sa ma mut definitiv in strainatate. Poate faci si tu asa, te angajezi pe un salariu decent si strangi bani pentru visul tau, pentru un curs, facultate, orice stii ca te va ajuta sa castigi mai mult pe viitor. Sau poti sa rupi cartea la scoala, intri direct la o facultate buna si dupa cand o termini te angajezi undeva pe un salariu mai mare. E alegerea fiecaruia.

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Asta cu pc-ul ti-am dat-o ca exemplu in cazul meu, tu poti sa investesti in ce stii ca iti place si iti va aduce mai multi bani. Citeste cu atentie si o sa intelegi ce am vrut sa-ti spun.

| LoveSleep a răspuns:

Esti varza la educație financiara.
Esti de pe alta planeta.

O masina de 15-20k iti iei atunci cand faci minim 10k pe luna din investiții sau din venit pasiv, nu din munca depusa. In orice alta situație, nu iti iei o masina atat de scumpa.

Un telefon de 3000 de lei face ce face si unul la 1000 lei. Cu 2000 de lei la fiecare 2-3 ani cand iti schimbi tu telefonul, poti face multe pe termen lung.

"Neh, peste 5000 încep joburile la birou. 3000 lei câștiga și un sudor cât de cat experimentat". La ce birou? La alea la care ai si pat la locul de munca? Unde lucreaza femeile independente si pline de bani?

| gabicoo a răspuns:

Eu am 3000 lei net după 23 de ani de muncă. Te descurci dar renunți la multe lucruri.

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns (pentru AlexDorinel):

Buna gluma!
winking

Răspuns utilizator avertizat
| Nemessys a răspuns:

Motivul pentru care 1/3 salarii sunt minime pe economie, este ca patronii prefera sa faca acest lucru deoarece vor sa plateasca cat mai putine taxe.
De exemplu. Multi oameni au salariul brut de 2300 de lei (minimul pe economie). Legal si cinstit ar trebuia sa ia 1386 net (in mana), corect? Nu se intampla asa. De cele mai multe ori, iau mai mult. 1500, 1700, 2000 +. Asta inseamna munca la gri. happy De unde face patronul rost de banii aia fara sa stie statul? Numai el stie. Angajatul isi primeste banii deci pe el nu-l intereseaza.

Pai, avand salariul de 3000 de lei, 1500 deja se duc pe chirie. 500 se duc pe datorii. 500-600 se duc pe mancare, mai ramai cu 1.000 de lei cu care faci ce vrei tu. Esti la limita pentru a economisi pentru ceva. Dar daca scoti chiria si te muti cu cineva intr-un apartament pentru care platiti o rata, treaba se schimba.

Banii se castiga usor, numai ca societatea vrea sa te indoctrineze cu faptul ca se castiga greu. Vor sa te faca sa crezi ca acest,, greu" este o normalitate si ca nu ar trebui sa te stradui sa faci mai mult pentru ca nu o sa reusesti. Asa credeam si eu inainte pentru ca tot auzeam de la parinti ca viata-i grea, ca banii se castiga greu si se duc repede. bla bla bla.

| RobertMoon a răspuns:

Daca iei salariu 3000 și ai casa ta poți trăi bine, daca nu ai și stai in chirie e greu. Iar despre telefon și calculator nu se pune problema. Doar copii au în cap telefoane și calculatoare. Un calculator te ține mulți ani, iar telefonul poți să-l schimbi sa zicem la doi ani după ce iese din garanție. Îl vinzi și mai strângi ceva bani din salariu și îți iei altul, e foarte easy. Mașină la fel, cunosc persoane care au sute de milioane în cont, dar care nu vor să-și ia mașină pentru că Bucureștiul e deja super aglomerat și faci mai mult cu mașina decât cu metroul sau tramvaiul până la muncă, iar ca sa dai câteva mii de euro pe mașină ca să ieși din oras cu ea cine știe când nu merita pentru că dai banii pe un bun de care nu te poți bucura la maxim.

Răspuns utilizator avertizat
| RobertMoon a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pai muncești 2-3 luni doar dacă nu cheltui și pe altceva. Dar în cazul meu am calculator care merge bine și nu am nevoie sa mă joc jocuri care cer resurse mari, deci îmi mai fac treabă încă câțiva ani cu el, telefon am de 1 an. În timp strângi bani în cont că nu cheltui toți banii de salariu, mai ales dacă ești singur, iar daca locuiești cu nevasta sa zicem care lucrează aveți și mai mulți bani. În timp strângi bani și îți iei, luna asta puțin, lună viitoare încă puțin și peste un an doi ai milioane bune puse deoparte și îți iei ce vrei.

Răspuns utilizator avertizat
| RobertMoon a răspuns (pentru AlexDorinel):

Samsung s20 FE

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea au venituri din alte surse care ocolesc legea.

| LupusDei1993 a răspuns:

Cu 3500 de lei hai ca poti sa mai faci cate ceva, cu 1500 de lei ti-ar ajunge daca locuiesti deja la tara si ai propria bucata de pamant.

| FOG92 a răspuns:

Foarte greu se fac banii mai ales in Romania, si aici ma refer la joburi in care ai maxima responsabilitate pe care nu orice om limitat cu IQ redus il poate presta, de asta MINIM pe Economie e pentru oameni prostii care de fapt NU STIU SA FACA NIMIC... la 3000 trebuie sa prestezi o munca de birou cel putin cu studii superioare nu doar 12 clase ca idee

Răspuns utilizator avertizat
| FOG92 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Toata lumea vrea la birouri dar ce simplu pare daca nu ai de exemplu pachetul de Microsoft office stapanit cum trebuie de un 8+... nici nu are rost sa intri pe usa laughing) nu te baga nici dr acolo, oricum nu o sa creasca minim pe economie, in mod normal trebuia sa fie undeva minim pe eco 2500 dar nu e voie in Romania

Răspuns utilizator avertizat
| FOG92 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Cum iti asterni asa dormi stii vorba aia, daca nu ai facut nimic cu viata ta pana la 25 de ani maxim castigi NIMIC esti un NIMENI si aia sunt oameni nu trebuie sa te frustreze faptul ca altul castiga mai bine ca tine, si eu cunosc cativa care au luat permis de tir si au plecat in afara, altul s-a dat pe constructii si face banii, eu daca am stat si am frecat-o am cules roadele salariului de 1500 asa si la tine

Răspuns utilizator avertizat
| FOG92 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Unde lucrez eu mereu trece un ''cadavru viu'' se plimba pe culoar merge la aparat sa isi ia de mancare du-te vin-o 8 ore si nu FACE ABSOLUT NIMIC, cu greu imi stapanesc furia realmente sa nu ii foot o piesa in cap, pai ce sa faci cand esti amenintat si de parinti ca daca nu muncesti esti dat afara in suturi >) te duci NU? ca ultimu prost

| Laura162 a răspuns:

Cum strangi banii sa iei un calculator sau telefon? Simplu! Economisesti in fiecare luna cate putin. Il iei in rate. Iti faci prelungire de abonament dupa 2 ani / abonament nou la alta companie si poti sa-ti iei telefon nou la pret mic sau chiar gratis (depinde de telefon si de companie). Il iei second. Variante exista.

O casa cum au toti? Pai, depinde ce intelegi tu prin asta. Casele la tara se vand ieftin, iar la oras depinde de zona si de apartament/casa. Gasesti apartamente cu 200 000 euro. La fel de bine gasesti si cu 50 000. De unde ai banii? Vinzi ceva, economisti, te imprumuti de la parinti, banii de la nunta etc... strangi o parte din bani si restul ii iei de la banca. Tu chiar crezi ca "toti" astia de care zici si-au luat casa doar din salariu? La chirie, la fel, pretul variaza in functie de locatie. Poti sa stai cu un prieten si iti vine mai bine chiria. Vrei mobilier si dotari pentru casa noua? Le cumperi pe parcurs, in functie de necesitati (ex. frigiderul printre primele), dormi 3 luni pe saltea pana iti faci banii de pat, folosesti plita electrica pana iti iei aragaz, speli de mana sau la parinti pana iti iei masina, etc. Vrei sa schimbi electrocasnice, sunt perioade cand poti sa le dai pe alea vechi si primesti cupon de reducere pentru unele noi. Faci o investitie in centrala, pe gaz sau pe curent in functie de ce e mai avantajos si nu te doare capul asa cu caldura si apa calda, le folosesti cand si cat ai nevoie. Platesti ceva pe moment (si exista oferte pentru prima centrala sau pentru schimb), dar pe termen lung iesi mai bine decat daca stai dupa furnizori. Tragi perdeaua sa intre soarele, aprinzi becul doar in incaperea in care ai nevoie si cand ai nevoie, nu in toata casa aiurea.

Ce intelegi prin masina decenta? Logan, Opel, BMW, Ferrari, etc? Noua? Second, dar in stare buna? Pentru mine, o masina decenta e una in stare buna (preferabil noua), care sa nu consume foarte mult, care nu are piese de 70 000 euro (in caz ca trebuie reparat ceva la un moment dat), cu portbagaj in care sa incapa cumparaturile. Si masina se poate lua in rate, sa stii. Daca ai nevoie, iti iei masina cu rate pe 1-2 ani, iar casa cand termini. Numai sa ti se merite. Mie, de exemplu, in momentul de fata, nu mi merita. Abonamentul la transportul in comun ma costa mult mai putin decat benzina si am legaturi spre oriunde merg mai des (ex. job).

Sucul are acelasi gust indiferent ca il bei la terasa de pe malul lacului sau la cel mai bengos restaurant din oras. Nici pe tipa nu trebuie s-o duci cu Ferrari la restaurantul ala de fite la 10 km. Merge o plimbare draguta la o terasa/cafenea/restaurant dragut la 10-20 min. Sa stii ca puteti merge si in parc. Locatii de intalniri exista si pentru bogati si pentru studenti din camin cu 300 lei buget total pe luna. Vrei la restaurant sau fastfood de 2x pe luna, se poate face. Depinde de restaurant, depinde de gusturi, depinde de apetit. Nota poate sa fie 100 lei sau 500 lei. Nu te duci la ala cu preturi de ajungi la 500. La fastfood iesi mai ieftin... 40 lei o pizza mare, pana in 20 lei o shaorma, tot pe-acolo si crispy.

Mancarea per total depinde de gusturi si de apetit. Iti faci o lista de cumparaturi si te duci la piata. Daca vrei la supermarket, te uiti in cataloage intai si vezi unde ti-e mai rentabil si ce. Daca vrei economie, depui putin efort si mergi in 2 locuri in loc de 1, iei ce-i pe lista de unde e mai ieftin. La fel si cu produse de curatenie sau altele. Garderoba n-o schimbi lunar.

| Alexiairs a răspuns:

Pentru ca în România șmecheria e sa pari bogat, dar putini sunt. Banii se fac greuhappy

| Nemessys a răspuns (pentru Alexiairs):

,,banii se fac greu" serios? laughing)