| ChristySlay a întrebat:

De ce Romania e o țară de proprietari având în vedere că am fost jumate de secol sub comunism?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Foarte simplu, dupa 1990 au fost vandute chiriasilor apartamentele statului in care stateau cu chirie si chiar pe un pret foarte bun pentru cumparatori si in rate.

| Simpatic a răspuns:

Pentru ca majoritatea au mostenit terenuri si/sau case, iar cealalta jumatate a cumparat apartamente de exemplu, care sunt printre cele mai ieftine din Europa, exceptand oarecum Clujul unde pretul per m2 a unui apartament este undeva la 2600 euro
In Paris in centru este undeva la 20.000 euro m2 happy
In celelalte judete ale Romaniei, variaza, dar sunt si judete "sarace" unde gasesti cu 1000 euro /m2 sau mai jos, la fel cum sunt judete unde e mult mai scump: Timis, Sibiu, Brasov, Bucuresti etc
Deci asa ca o medie generala, un apartament cu 3 camere sa zicem de 70-90 m2 variaza intre 65.000-100k euro (depinde de zona, poate sa fie mai mult, vezi Cluj-Napoca), un Porsche Macan nou este 73.000 euro chelwinking am comparat cu o masina buna dar nu foarte scumpa, doar pentru a demonstra ca in RO apartamentele sunt ieftine fata de Occident!
Fara hate dar acesta este adevarul.
Ca unii muncesc pe banuti putini si ar trebui in rate pe 20 de ani sa cumpere un apartament "modest" este foarte adevarat.
Dar sunt destui care au case de peste 5 milioane de euro si la noi, si culmea nu au inventat ei antivirusul, nici becul, nici criptomonedelewinking

| Simpatic a răspuns:

Care bogat esti si tu laughing
am zis eu situatia mea? am zis situatia din Ro cumetre!
nu trage concluzii fara sa stii cu cine vorbesti, bafta

| Simpatic a răspuns:

Sarantocule, cine are nu se lauda, vezi ca daca te aduc o zi in lumea mea faci pe tine, asa cum multi intelopi de pe aici au facut, asa ca mai usor cu impresiile de cocalar cu mine nu tinwinking

Ai mancat ceva astazi?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dupa revolutie, toti au 'tras sfori' sa cumpere proprietatile statului, de la apartamente pana la intreprinderi.
In 2000, multa lume inca platea rate la primarie sau la "gospodaria orasaneasca", pentru locuintele in care au fost repartizati pe vremea comunismului.

| Mosotti a răspuns:

Pai tocmai in comunism te-ai facut proprietar, ca s-au oferit apartamente cu toate conditiile la pret accesibile oricarui om al muncii.
Sa nu platesti chirie o viata la smecheri ca in UE unde nu prea poti sa-ti iei o casa.

Deci e f bine asa la noi. Apartamentele majoritatea sunt la fel ca si in Germania de vest la blocuri, exact cam aceiasi suprafata, deci sa nu vina cineva sa zica "cutii de chibrituri" sau alte bazaconii.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu inteleg care e problema!
Dupa 1990 fostii chiriasi au avut posibilitatea sa isi cumpere apartamentele avantajos.Chiar parintii mei si-au cumparat asfel apartamentul, iar ultimile doua rate au fost date odata!
Au trecut totusi peste 30 de ani.

| LordCristobal a răspuns:

Interesanta intrebare.
Pai na fiecare vrea sa aiba o casa a lui unde sa nu trebuiasca sa plateasca chirie si sa se mute constant.