| LanguageMaster a întrebat:

De ce România nu a intrat în Schengen deși au trecut 13 ani de la aderare?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se opun Olanda si alte tari si votul trebuie facut in unanimitate...

| RoCkKiD a răspuns:

Https://ec.europa.eu/......romania_ro

E celebrul MCV cu care Basescu i-a dat peste nas lui Ponta, pratic cand am intrat un UE nu eram chiar pregatiti asa ca avem acest mecanism care ne da cate un raport anual.

Acum, avand in vedere povestea PSD de anul trecut iti poti imagina ca tarile care nu ne vor in Shengen au un argument destul de bun ca sa refuze intrarea in continuare.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Oare de ce? Nu le convine sa aiba salarii bune sau vor sclavi romani sa mearga la ei

| Laur014 a răspuns:

Fiindca e cea mai corupta tara din Uniunea Europeana! Cu asemenea coruptie si tiganie, Romania nu o sa faca parte vreodata din Spatiul Schengen sau sa fie luata in considerare ca o tara importanta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Laur014):

Nu e coruptie, e vorba de Portul Constanta.
https://europunkt.ro/......-un-motiv/

| Catrice a răspuns:

Dacă nu ne vor alții ce sa facem sad

| Yuoia a răspuns:

Ca sa intram in spatiul Schengen nu conteaza numarul de ani de la aderarea la UE. E nevoie de indeplinirea altor conditii. Printre care si siguranta granitelor. Iar noi suntem vulnerabili din cauza vecinatatii cu fostele state sovietice. Mai mult o teama decat vulnerabilitate. Dar daca ei asa considera, nu ne vor accepta.

| doctorandus a răspuns:

Schengen inseamna obligatii in plus. Nu mai pun ungurii sarma ghimpata la granita, ci pun romanii. Asta inseamna costuri.