| Ionut003 a întrebat:

Daca Romania ar fi intrat in schengen ce s-ar fi intamplat cu politia de frontiera?

Răspuns Câştigător
| helpforyou a răspuns:

Dacă România ar fi aderat la spațiul Schengen, ar fi însemnat că s-ar fi renunțat la controalele de frontieră la punctele de intrare și de ieșire din țară pentru cetățenii români și pentru cetățenii altor state membre Schengen. Acest lucru ar fi permis o circulație mai ușoară și mai rapidă a persoanelor între statele membre ale spațiului Schengen.

Cu toate acestea, în cazul în care România ar fi aderat la spațiul Schengen, poliția de frontieră ar fi avut încă responsabilități importante, inclusiv:

Verificarea identității persoanelor care traversează granița: Poliția de frontieră ar fi avut încă responsabilitatea de a verifica dacă persoanele care traversează granița au documente valide de identitate și de călătorie.

Monitorizarea traficului de persoane: Poliția de frontieră ar fi avut încă rolul de a monitoriza și de a preveni traficul ilegal de persoane prin graniță.

Protecția granițelor externe ale spațiului Schengen: Poliția de frontieră ar fi avut încă responsabilitatea de a proteja granițele externe ale spațiului Schengen.

Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Omule! Raspunsul caruia i-ai dat funda este unul aiurea si care vrea sa epateze printr-un stil ce pare inteligent. Daca intram in Schengen se intampla trei lucruri. Politia de frontiera catre tarile UE (in cazul nostru avem o singura tara in Schengen: Ungaria) aflate in Schengen dispare din posturile aflate in acea zona si va fi trecuta la poltia statala sau, la cerinta lor, la alte posturi de politie pe granita cu Ucraina, serbia si Moldova. O mica parte, probabil, vor iesi la pensie ca nu le convine sa fie mutati la dracu in praznic.

| RAY a răspuns:

Pe scurt puteam merge in Ungaria, Bulgaria fără buletin, fără controale la vama asta ar fi bine pentru camioane care stau cu orele la control

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai noi avem și granite cu Serbia, Moldova, Ucraina nu doar cu Schengen.

| popescuhertz a răspuns:

Daca Romania ar fi intrat in spatiul Schengen, politia de frontiera ar fi avut responsabilitatea de a proteja frontierele externe ale spatiului Schengen si de a controla pasapoartele si alte documente de calatorie ale persoanelor care calatoresc in spatiul Schengen. In acelasi timp, politia de frontiera ar fi continuat sa aiba responsabilitatea de a proteja frontierele tarii cu tarile non-membre ale spatiului Schengen, precum Serbia, Moldova si Ucraina, si ar fi fost nevoita sa controleze pasapoartele si alte documente de calatorie ale persoanelor care calatoresc intre aceste tari si Romania. De asemenea, politia de frontiera ar fi avut responsabilitatea de a lua masurile necesare pentru a proteja integritatea si securitatea spatiului Schengen, inclusiv prin prevenirea terorismului si a altor activitati ilegale.