| StelutaDintreNori a întrebat:

De ce se scumpesc preturile? in baza caror criterii?

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

PRETURILE nu se scumpesc, ele cresc ori scad, doar marfurile se scumpesc sau ieftinesc.
Nu exista criterii, ci cauze: scumpirea materiilor prime, cresterea cheltuielilor cu forta de munca, cu utilitatile si transportul etc

regis
| regis a răspuns:

In principiu, intr-o economie de piata toate preturile se stabilesc in baza unui singur criteriu: cel al cererii si al ofertei. Deci scumpirile se produc fie ca urmare a cresterii cererii, fie ca urmare a scaderii ofertei.
Acesta este cazul ideal insa. In economia reala, unii agenti economici detin pozitii privilegiate, avand posibilitatea de a actiona unitar asupra pretului de vanzare, singurul impediment fiind unele piedici impuse de stat (de exemplu limitele maxime la energie). Cum statul este ineficient in orice domeniu, acesti agenti gasesc mereu motive pentru a-si creste preturile si tarifele, in interesul legitim de a-si creste veniturile. Cum nimeni nu are interes sa le si scada, in astfel de situatii nu se prea ajunge la ieftiniri.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Preturile nu au cum sa se scumpeasca, ci doar sa creasca sau sa scada. Produsele si serviciile se scumpesc. Sau tu cumperi preturi?

Stefan
| Stefan a răspuns:

Preturile sau majorat cu 20 la suta, pentru taxe si impozite care trebuie sa tina cont de inflatie. Un alt motiv fiind cresterea acizelor la carburanti si energie electrica si scumpirea cu 25 la suta a materiei prime din import.

| MisterKat a răspuns:

1.Pentru ca "traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!"
2.Pentru ca suntem in prostia aia de Uniune Europeana, daca aia de la Bruxelles, vor ca Romania sa alinieze preturile cu cele din UE, noi asa facem, dar tampitii aia de belgieni, nu stiu ca aici un salariu minim este de 600 ron adica 142 de Euro...

| myrazvy a răspuns:

1. datorita fluctuatiei euro/leu
2. datorita mariri impozitelor si taxelor la nivel de interprindere
3. scumpirea accizelor, la produsele de lux(benzina, tutun etc.)
4. datorita mariri costului de productie al produselor
5. sidatoruita importului, pentru ca noi romani nu mai avem multa vanzare cautam sa producem mai putin si sa vindem la pret mai ridicat.

| myrazvy a răspuns:

Misterkat, nu Uniunea Europeana ne scumpeste noua produsele, ci noi singuri prin faptele pe care le interprindem, Te-ai gandit vreodata sa nu mai cumperi nimic din import si sa ne relansam economia tari? cred ca nu, cand te vei gandi vei gasi raspuns la multe din intrebarile pe care ficare roman si le pune.
UE eu cred ca ne-a ajutat prea mult, dar suntem asa egoisti incat refuzam sa recunoastem, cand mergi pe strada, sau intalnesti o asociatie agricola ce scrie pe pancarta de finantare, asta scrie: Finantare de la guvern: 25000 de euro sau mai putin; pe cand mai jos scrie Finantare UE: 280. 000 de euri sau chiar mai mult; Nu ti se pare ca ne ajuta, problema e ca noi nu stim sa ne ajutam pe noi insine de acest numit fenomen de ticalosie.

| costymaximus a răspuns:

Din cauza inflatiei, a cursului leu-euro, etc.

| Matusha a răspuns:

Criteriile de scumpire sunt: fluctuatia euro/leu si implicit scumpirea materiilor prime pentru energie: electrica, calorica, etc. de ce nu dau si inapoi preturile atunci cand euro se depreciaza in fata leului, asta este un mister.

| alecs871 a răspuns:

De ce se scumpesc preturie? In baza caror criteri? Aloooo! Ai uitat in ce tara traiesti? Aici totul se scupeste si salariul se ieftineste.

| Andreeagen a răspuns:

Preturile produselor sunt stabilite de preturile materiei prime plus profitul si alte taxe... dar mai ales la produsele de import care sunt peste 90% in tara noastra depinde de cursul leu-euro.
Se scumpesc pentru a aduce mai multi bani in buzunarele patronilor iote deasa se scumpesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza crizei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece nu exista legi care sa-i oblige pe comercianti sa pastreze un pret decent. Orice vanzator poate sa puna orice adaos comercial si gata.Criteriile sunt: hotia si obsesia romanilor de a se imbogati.

| misiik a răspuns:

Pai, castigurile de unde crezi ca ies.

| xeon a răspuns:

Este criza, tu nu citesti ziarele fiecare vrea sa scoata cat mai mult, sa aiba ce manca.

| franck2222 a răspuns:

Asa fac nesimtiti aia de la guvern nu stiu de unde au plecat.
Lasa lumea sa moara de foame.

| dida_6170 a răspuns:

Inflatia e "vinovata"(in Romania)