| Ibrahimovic a întrebat:

De ce se spune ca sunt interzise insemnele naziste? Unde este prevazut asa ceva? Cine iti interzice sa-ti pui la balcon un streag cu svastica? Sau sa strigi "Heil Hitler" pe strada? Unde anume este prevazut ca n-ai voie? Si daca ati putea sa-mi spuneti si de ce.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se spune ci sunt interzise, conform OUG nr.31/2002, privind interzicerea organizaţiilor, simbolurilor şi faptelor cu caracter fascist, legionar, rasist sau xenofob şi a promovării cultului persoanelor vinovate de săvârşirea unor infracţiuni de genocid contra umanităţii şi de crime de război, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.1.Pentru prevenirea şi combaterea incitării la ură naţională, rasială sau religioasă, la discriminare şi la săvârşirea de infracţiuni de genocid contra umanităţii şi de crime de război, prezenta ordonanţă de urgenţă reglementează interzicerea organizaţiilor, simbolurilor şi faptelor cu caracter fascist, legionar, rasist sau xenofob şi a promovării cultului persoanelor vinovate de săvârşirea unor infracţiuni de genocid contra umanităţii şi de crime de război."
"ART.2.În sensul prezentei ordonanţe de urgenţă:
  b) prin simboluri fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe se înţelege: drapelele, emblemele, insignele, uniformele, sloganurile, formulele de salut, precum şi orice alte asemenea însemne, care promovează ideile, concepţiile sau doctrinele prevăzute la lit. a);"
"ART.5. Fapta persoanei de a promova, în public, cultul persoanelor vinovate de săvârşirea unor infracţiuni de genocid contra umanităţii şi de crime de război, precum şi fapta de a promova, în public, idei, concepţii sau doctrine fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe, în sensul art. 2 lit. a), se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani şi interzicerea unor drepturi."

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce sens are sa promovam acel trecut? au murit milioane de persoane nevinovate, apropo sti cum considera hitler romanii? crezi ca erai liber daca traia? erai un nimic, un sclav fara libertate

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se spune pentru ca asa zice legea

Legea nr. 107/2006

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Legea 107 din 2006 care aproba OUG 31 din 2002.

Sunt interzise simbolurile fasciste. Iar zvastica si salutul ala sunt simboluri fasciste. Mai sunt interzise si alte chestii dar de fascism ai intrebat.

| DamianTPU a răspuns:

Eu sincer sa fiu nu am avut probleme cu asa ceva. Dar nu asta conteaza. Nu are nimic (parerea mea), dar oamenii pun mult accent pe lucrul asta. Asta e tot.
Sper ca ti-am fost de folos.

| Ragnarøk a răspuns:

Pentru ca se considera ca utilizatorii lui initiali au savarsit crime impotriva umanitatii. E adoptata legea pentru a se evita astfel de miscari pe viitor, dar la ce criza adanca domina Europa, mira-m-as sa nu apara. Eu astept ziua in care vor fi interzise steguletele cu 50de stelute, daca ma intelegi.