| LanguageMaster a întrebat:

De ce se zice că oamenii care pleacă din România fug de ei înșiră și nu de țară?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu cine zice dar nu este adevarat. Oamenii pleaca in alta tara, in principal, pentru a castiga mai bine decat in Romania, putini sunt care pleaca din alt motiv.

| MValentin a răspuns:

Sigur o sa fug de mine daca o sa accept oferta de a studia in Norvegia... fug de tara normal.

| tonyc7 a răspuns:

Nu fug de tara, fug de saracie, in primul rand! Din dorinta de a castiga cat mai bine in alta parte, in Romania nefiind capabili de asta.
Iar altii fug pentru ca pur si simplu se declara plictisiti si chiar scarbiti de societatea de aici si de viata pe care au avut-o aici!

| badpanda a răspuns:

Cand o sa mai cresti o sa inveti sa sortezi informatiile.

| Z10fortza a răspuns:

În cazul în care ai vrut sa scrii "înșiși" și nu "înșiră", cu sensul de "împrăștiat" atunci e simplu. Unii oameni considera ca e lipsit de patriotism sa pleci din tara când ai putea sa stai și sa schimbi ceva aici.

| LanguageMaster explică (pentru Z10fortza):

Nu prea ai ce să schimbi în țara asta.