| mODIN a întrebat:

De ce stanga la noi in tara este asa de unita, dar dreapta atat de dezbinata?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Probabil inca este o oarecare nostalgie a multora dupa partidul unic, cumulata cu aviditatea dupa putere a altora, multi vor sa fie sefi, chiar daca sefia este insignifianta.
De asemenea este dorinta de imbogatire rapida a multor membri de partid, indiferent ca sunt de stanga, dreapta, centru (cel putin in teorie, ca practic nu prea sunt) si aceasta o fac mai usor daca sunt la putere sau fac parte din diferite partide.

| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca am fost de stanga foarte multi ani. E greu sa schimbi conceptiile majoritatii.

| doctorandus a răspuns:

Serios? Zi-mi si mie ce partid de stanga e in Parlament. PSD-ul este neoliberal.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns:

Cum adica? Ce stanga si ce dreapta? Te referi la vestul tarii si estul sau care e ideea?