| Gogu06 a întrebat:

De ce sustin unii oameni ca evreii sunt rai prin natura lor si trebuie eliminati din comert pentru ca abuzeaza, sunt avari si au tendinta sa obtina monopol, triseaza si inseala prin numeroase metode. In plus fiecare popor dupa lumea asta a avut ceva de impartit cu evereii inca de acum 2000 si ceva de ani. Probabil ca din invidie. Dar totusi doar de la invidie sa se ajunga ca, un grup de oameni uniti de o credinta sa fie ucis si macelariti prin toate colturile lumii. Este ceva ce nu imi dau seama si poate cineva o sa ma lumineze. SUA ar fi incercat din rasputeri sa interzica imigrarea acestora(in prezent campaniile tuturor senatorilor, congresmanilor, presedintilor americani sunt sponsorizate de evrei). Chiar asa de ai dracu sunt evreii?

3 răspunsuri:
| Faruece a răspuns:

Evreii nu sunt chiar asa, SUA are ceva cu ei si ne face pe noi sa credem numai de rau despre ei...

| jeoytrp a răspuns:

NU, CHIAR SUNT TARI, au multi laureati ai premiului nobel, muzicieni de talie internationala, economie si multe alte chestii, sa nu uitam ca si albert einstein a fost evreu si inventatorul calculatorului, deic ar trebui sa ii privim cu o oarecare doza de respect. Un alt aspect important este ca la baza civilizatiei moderne stau 2 lucruri : 1 filosofia greaca, si 2 mai important de atat ETICA IUDAICA sau legea lui moise, dupa care au fost inspirate toate codurile de legi din lumea aceasta. in concluzie lumea fara evrei nu prea ar fi lume big grin

| jeoytrp a răspuns:

Daca vrei sa dicutam aceasta problema si altele de acest gen, sau despre evrei, da-mi mailul tau, si dezbatem pe larg acest subiect.