| georgekids a întrebat:

De ce tara noastra se numeste Romania si nu Dacia? ce parere a-ti avea dac s-ar numi Dacia?

13 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Problema nu e cum se numeste ci sa ramana stabila si sa creasca in credinta si in respect fata de Dumnezeu.
Tu nu vezi ce e in Ucraina, sau Grecia?

| RAY a răspuns:

Romania nu e singura,Anglia de ce se numeste england? din moment ce celti sunt stramosi lor ca au venit anglo saxoni au emigrat acolo asta nu inseamna ca gata s-a terminat cu celti,fiecare popor vrea o asociere cu cineva puternic,englezi cu saxoni,germanici, vikingi, romani cu romani ca erau puterea lumii, limba daca se asemeana cu romana, desigur ca difera ca engleza veche, da as vrea sa se numeasca dacia

| sublime89 a răspuns:

Mi s-ar parea stupid, pentru ca Dacia nu mai exista. A fost distrusa si cucerita de Imperiul Roman. De aceea se numeste tara Romania. Limba noastra arata ca suntem mult mai apropiati de vechii romani decat de daci. De aia se si numeste limba romana, si nu limba daca. Suntem un popor la fel de latin precum italienii, de exemplu.

| oprescudorin11 a răspuns:

Eu as numi-o Statele Uimite ale Traciei!

| PedoBarbie a răspuns:

Ţara noastră s-a numit Dacia în trecut pe vremea lui Decebal-conducătorul nostru şi Traian-conducătorul Imperiului Roman. Traian a cucerit Dacia şi acum ea are numele de România ce vine de la Roma capitala Impariul Roman. Noi nu mai suntem daci ci suntem români adică descendenţii dacilor şi romanilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine Tico.

| Peaches a răspuns:

As crede ca s-a facut dreptate. Mihai Viteazul era numit "Malus Dacus" - Dacul cel Rau. Eu sunt urmasa dacilor, cei nascuti si crescuti pe acest pamant. Nimeni nu i-a exterminat pe daci si nimeni nu i-a urnit de aici. (Ca sa nu mai vorbim de dacii liberi si partea Daciei ramasa necucerita). Iar limba dacilor nu a fost inlocuita de cea romana. Oriunde in lume au stapanit romanii, limba poporului stapanit a ramas neschimbata. De ce as crede eu ca limba daca s-a schimbat in 170 ani? Iudeii au fost stapaniti de romani aproape 400 de ani si nu si-au schimbat limba.
Da, mi-as dori sa ne numim din nou daci si tara noastra Dacia.

| alinaalin955 a răspuns:

Ce importanta are cum se numeste tara?
Conteaza nivelul de trai al oamenilor.

| PŞtefaniaP a răspuns:

Şi dacă s-ar numi Dacia tot acolo ar fi. crezi că s-ar schimba oamenii? Ţara se duce de râpă din cauza celor care se cred superiori, se dau proşti şi cei care critică fără să cunoască. Asta e, e ţara noastră şi trebuie să ne mândrim. bună, rea. cum o fi. Sper că te-am ajutat! :3

| EmoPikaChu666 a răspuns:

Se numeşte România pentru că aşa a vrut Alexandru Ioan Cuza şi pentru că se numeau Tările Române înainte de marea unire.

Răspuns utilizator avertizat