| Sorinacio a întrebat:

Stiu ca e cam stupida intrebarea, dar de ce tara noastra se numeste Romania?

5 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Fiindca e plina de rromirolling on the floor

| BLKZ a răspuns:

De la daci si romani.

| i86e2 a răspuns:

Vezi pe wikipedia, e dupa cum banuiam, are legatura cu Roma, imperiul roman, care ne-a cucerit si am devenit mandri de faptul ca am fost cuceriti.

| ramyazyz a răspuns:

Din cauza dacilor si romanilor

| nightsoul a răspuns:

Numele de „România" provine de la „român", cuvânt derivat din latinescul romanus.

Cel mai vechi indiciu referitor la existența numelui de „român" ar putea fi conținut de Cântecul Nibelungilor: „Ducele Ramunch din țara Valahilor/cu șapte sute de luptători aleargă în întâmpinarea ei/ca păsările sălbatice, îi vedeai galopând". Ramunch ar putea fi o transliterație a numelui „Român" reprezentând în acest context un conducător simbolic al românilor.