| Alexyqqq a întrebat:

De la ce vârstă pot face o campanie prin care sa pot strânge fonduri în scop caritabil?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Strangerea de fonduri se poate face numai cu aprobari speciale, pentru anumite cauze legale si numai daca ai peste 18 ani.

4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

De la 18ani.
Iti trebuie ONG.

| MistarGoGu a răspuns:

La nivel oficial printr-o fundatie sau ONG! Asta ca sa ai credibilitate cat de cat fata de cei care dau banii. S-au înmulțit " teparii " care profita de mila oamenilor si fac grămezi de bani! Si o fac " legal " chiar cu acte apoi uita sa mai facă rapoarte in legătură cu modul in care au folosit banii! Dispar cu ei si gata treaba!

| MistarGoGu a răspuns:

Tu dupa ce strangi de exemplu 20.000 Euro pentru un cămin de bătrâni sau copii faci un raport cu poze, facturi *( alimente, haine sau ce ai mai cumparat ) si il trimiți pe mail tuturor celor ce au donat!
Daca nu faci asta te poti trezi cu Poliția la poarta sa dai explicatii ce ai facut cu banii si alta data nu mai vezi alți bani!
Cam asa sta treaba! Baftă!
Vezi cum fac aia de la Antena1 *( Fundatia Mereu Aproape ) permanent arata la TV ce s-a facut cu banii donati de oameni prin SMS -uri sau in cont bancar!

| 222alexx111 a răspuns:

Salut,

Pentru a organiza o campanie de strângere de fonduri în scop caritabil în România, trebuie să ai cel puțin 18 ani sau să fii reprezentat legal de un adult (de exemplu, părinți sau tutore legal). Aceasta se datorează aspectelor legale și administrative implicate în organizarea unei astfel de campanii.

Înainte de a demara o campanie, este important să te informezi cu privire la regulile și cerințele legale aplicabile strângerii de fonduri în scop caritabil în România. Poți lua legătura cu organizații caritabile sau ONG-uri pentru a obține sfaturi și asistență în desfășurarea campaniei.

Dacă ești sub vârsta de 18 ani și dorești să inițiezi o campanie caritabilă, ar fi bine să discuți cu părinții sau cu un adult responsabil pentru a primi consiliere și suport în acest demers.

Te încurajez să explorezi platformele online dedicate strângerii de fonduri pentru cauze caritabile, unde unele permit participarea persoanelor sub 18 ani cu acordul părinților sau al unui adult responsabil.

Îți urez mult succes în inițiativa ta caritabilă și sper că vei reuși să aduci contribuții pozitive în comunitatea ta!

Cu toate cele bune,

Alex