| ovidiu8msn a întrebat:

De la ce varsta pot sa stea copii, pe scaunul din dreapta soferului? conform noului cod rutier. Ma tot bate la cap varul meu de 13 ani sa il tot las in fata. Spune ca este legal.

Răspuns Câştigător
| Deliadelias a răspuns:

De la 12 ani are voie :d.

15 răspunsuri:
| Natsu a răspuns:

Pai de la 16 ani. funda?

| AliGab a răspuns:

Copii trebuie sa aiba cel putin 12 ani pentru a sta pe scaunul din fata, insa asta nu inseamna ca daca nu vrei sa-ti asumi un risc lasandu-l sa stea in fata trebuie sa-l lasi sa stea acolo doar pentru ca te bate la cap. Toate buna

| djRobert13 a răspuns:

De la varsta de 12 ani.

| stefystefy76 a răspuns:

De la 14 cand ai buletin

| BGirlLory a răspuns:

De la 12 ani, da, are dreptate baiatu' happy

| Anonymus2000 a răspuns:

De la Doisprezece ani Funda?

Răspuns utilizator avertizat
| blackspear90 a răspuns:

Nu conteaza varsta cat conteaza inaltimea lui happy parerea mea! si eu stiam de 12 ani!

| AxelBv a răspuns:

Dupa 16 ani este permis. In strainatate minorii trebuie sa stea in scaune speciale(ca cele pentru bebelusi).

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru AxelBv):

Ai vazut tu multi minori de 16-17 ani in scaun pentru bebelusi? ala e pana la 4 ani maxim

| AxelBv a răspuns (pentru suntserios):

Http://old.mae.ro/index.php?unde=doc&id=29869&idlnk=3&cat=29919

Începând cu 10 decembrie 2009 au intrat în vigoare noi prevederi ale legii privind siguranţa circulaţiei rutiere pe teritoriul Serbiei:
Măsuri mai severe în ceea ce priveşte responsabilitatea legată de prezenţa persoanelor minore, sub 12 ani în autoturisme, în braţe sau pe scaunul din faţă;

http://www.qbebe.ro/......u__q___(p)
Grupa 2/3 - de la 15 - 36 kg (de la 3 pana 12 ani).

Dupa cum spuneam:exista scaune pentru copii pana in 12 ani, iar in unele tari sunt obligatorii.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru AxelBv):

Una ai spus "In strainatate minorii trebuie sa stea in scaune speciale" si 17 ani si 10 luni insemna minor si alta gandeai

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform legislatiei rutiere varsta minima, pentru a sta legal in fata, este de 12 ani. Daca sta sub aceasta varsta si te prinde politia poti fi amendat. Numai bine!

| ZOZOKid a răspuns:

De la 14 ani.

| ovidiu8msn explică (pentru Deliadelias):

Pentru ca nu ceri funda si pentru promptitudine, am ales acest raspuns, castigator.