| LanguageMaster a întrebat:

De unde procură contrabandiștii țigările de contrabandă?

7 răspunsuri:
| Autumnsparkle a răspuns:

Le fac ei sau le cumpăra din tari unde le găsesc foarte ieftine

| sierra1 a răspuns:

Https://sputnik.md/......mania.html

d-acasă dă la iei

| gabicoo a răspuns:

Din R. Moldova, Ucraina, Serbia țări nonUE unde sunt mai ieftine!

| anonimg a răspuns:

Legislația din țările non ue nu este așa de riguroasă. Pe porțile fabricii pot ieși tir-uri cu producție neînregistrata la stat; au scăpat de taxe (accize) atât producătorul cât și cumpărătorul. Avantaj pentru ambele părți. Apoi fiecare se scoate și scapă cum poate.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tigarile de contrabanda provin aproape in totalitate din tari care au preturi (accize) mai mici. In special din Ucraina si R. Moldova. Deci contrabandistii le cumpara acolo legal, din magazine, ilegalitatea consta in aducerea lor in Romania, si mai ales vanzarea lor. Legea permite cateva pachete de persoana la trecerea granitei, iar ei aduc cateva sute/mii de pachete intr-un singur transport, pe care le vand la negru.

| Ana7807820 a răspuns:

De la producatorii neautorizati in tara unde se face contrabanda. Sunt si producatori-fantoma care comercializeaza tigari mai ceva ca traficantii de iarba si isi curata intotdeauna urmele.
Stau langa Rep. Moldova (Iasi) si vad zilnic la scoala mea vanzatori de tigari, dar nu am ce sa le fac.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Contrabandă, printre altele.