| Dana2103 a întrebat:

De ce credeti ca este o problema atat de grava contrabanda? Cand nu se vand alimente/medicamente periculoase, false(de ex cascaval din cauciuc) sau aparate false,de ce sa fie ilegal? Ok vorbim aici si de economie,dar ar putea sa fie mai tolerata,adica sa fie doar amendati contrabandistii. Pana la urma omul ia oricum si are dreptul sa cumpere de unde vrea chiar daca e lipsit de garantie. Asta nu inseamna ca trebuie sa vinzi pe banda rulanta marfa proasta.
Problema este neplata datoriilor care se compenseaza, teoretic, prin amenzi. Acum ca autoritatile stau si nu se ocupa de toate cazurile astea si asteapta plangeri, e partea a doua.

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Asta e: ai intrat in hora, trebuie sa joci. Romania si-a asumat obligatii fata de alte state, care includ combaterea marfurilor piratate, indiferent daca sunt sau nu de calitate.

| Dana2103 explică (pentru doctorandus):

Buna explicatie si fara implicare emotionala ca unii de pe aici
Bravo

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este grava fiindca se savarsesc cel putin 2 infractiuni: infractiunea de contrabanda si cea de evaziune fiscala.

| Dana2103 explică (pentru Ioandelasal):

Da,evaziunea fiscala e intr adevar problema principala fiindca nu se declara exact veniturile si tot
In plus, nu se plateste impozit, desi ar risca sa primeasca amenzi pe masura, ca nici prostituatele de ex nu platesc impozite

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dana2103):

Nu trebuie sa-mi explici mie asemenea lucruri, le stiu foarte bine, tu vrei sa vinzi castraveti la gradinari.
Mai foloseste-ti timpul si raspunde la intrebarile altor utilizatori, dar la cele la care te pricepi.

| Dana2103 explică (pentru Ioandelasal):

Bineinteles ca fac ce vreau cu timpul meu, multumesc de timpul dvs acordat si de grijawinking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stiam eu ca poti pune o intrebare mai tampita.

ai auzit de evaziune, uz de fals?

| Dana2103 explică (pentru suntserios):

De aia imi si pasa ca stii laughing

| mihai69 a răspuns:

Păi de ce să NU fie? preferi să exporți banii tăi pe produse cel puțin îndoielnice venite din te miri ce țară sau de pe vreun vapor, sau să plătești niște conaționali și să le asiguri un loc de muncă? Și asta ar fi doar un exemplu.

| Dana2103 explică (pentru mihai69):

Zic doar ca ar trebui sa fie tolerata ca si prostitutia dar amendata cu amenzi usturatoare
Grav mi se pare cand inseli, cand vinzi ceva fals etc

| mihai69 a răspuns (pentru Dana2103):

Prostituția CREEAZĂ locuri de muncă (în cea mai veche meserie); contrabanda lasă românii șomeri. Vezi cumva vreo diferență?

| Dana2103 explică (pentru mihai69):

Da. Nu am zis ca trebuie permisa, ci doar tolerata cu masura. Amenzi uriase la greu. Puscarie pentru aia care inseala in masa, falsifica, fac supra preturi etc

| LPCTSTR a răspuns:

Daca nu intra sub standardele etice, de ce sa nu o consider infractiune grava?

| Dana2103 explică (pentru LPCTSTR):

Pai oricum neplata amenzilor duce de la sine la sine la puscarie. Si in plus nu se compara. Cine face profit mare automat va avea amenzi pe masura, nu ca in societatile comerciale legale, unde castiga in mare parte din profit
Cred ca iar o mare problema ar fi suprataxa. Asta inseamna fapte grave

| johnnny123 a răspuns:

Asa crezi tu, ca pierderile pe care contrabanda le produce la buget se compenseaza cu amenzile aplicate contrabandistilor?

Numai din contrabanda cu tigari, Romania a pierdut in 2019 in jur de 650 de milioane de euro, adica echivalentul a vreo 110 km de autostrada.

Cate amenzi crezi ca au achitat contrabandistii?

| Dana2103 explică (pentru johnnny123):

Cine le pune pe autoritati sa i lase liberi daca tot nu platesc amenzile?

| johnnny123 a răspuns (pentru Dana2103):

Lucrurile sunt foarte simplu de inteles.

Cu cat autoritatile sunt mai blande, cu atat fenomenul contrabandei se amplifica.

Ceea ce poate sa conduca la doua scenarii:
Ori autoritatile sunt nevoite sa aloce resurse tot mai mari pentru a-i prinde si pedepsi pe contrabandisti (asta inseamna cheltuieli bugetare mult mai mari), ori tot mai multi contrabandisti vor scapa nepedepsiti, ceea ce inseamna tot gauri la buget tot mai mari

Dupa cum vezi, niciunul dintre scenarii nu produce vreun beneficiu pentru buget. Si atunci de ce ar fi autoritatile mai blande?

| Dana2103 explică (pentru johnnny123):

Bun raspuns

| PainTech a răspuns:

Să vinzi marfa de calitate proastă e una.

Sa vinzi marfa proastă "mascată" ca marfă bună, imitând un vrând de renume e altceva.

| Dana2103 explică (pentru PainTech):

Exact asta spun si eu. Contrabanda n ar fi gresita daca n ar fi asociata cu cei care cumpara de la cei autorizanti ca apoi sa faca supra pret sau cei care vand falsuri, ori inseala