| Bogdane0069 a întrebat:

Declarația unui martor la Crima organizata cat de protejata este?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca este martor protejat sau nu.
La modul teoretic protectia martorilor este destul de buna in Romania, conform legii nr.682 din 19 decembrie 2002, privind protecţia martorilor, rep. in 2014 si Normelor de aplicare a legii.
In practica au mai existat disfunctionalitati, inclusiv din partea unor luicratori cu atributii in protectia martorilor.

| Chnss a răspuns:

Din cate stiu eu declaratia unui martor nu poate fi anonima(daca la asta te referi).Dar in orice caz exista Programul de Protectie a martorilor (nu stiu in ce masura este aplicat in Romania dar ar trebui sa fie luat in calcul) care iti ofera siguranta absoluta.Numai bine!

| Bogdane0069 explică:

Vreau sa aflu mai concret daca declaratia unui martor poate fi vazuta (Citita) de alt martor sau acuzatul.