| Strepix a întrebat:

Din 25 martie nu mai avem voie să ieșim nici ziua sau de pe 26? Cât va ține interdicția asta? Cât e amenda daca merg până în următoarea localitate cu masina sa zicem?

19 răspunsuri:
| DonEduardo a răspuns:

De mâine

| Freya1 a răspuns:

De mâine e valabil.
Poti sa mergi daca ai un motiv întemeiat, daca vrei doar sa te plimbi mai bine stai acasa.Nu stiu exact cat e amenda dar bănuiesc că suficientă incat sa iti para rau ca te-ai dus.

| Alverto a răspuns:

Nu, asta se aplica în cazul vârstiniciilor. Nu e nico amendă, amendă primești în cazul în care ai ceva simptome și nu ai declarat sau ceva de genul

| Strepix explică (pentru Alverto):

Păi e interzis sa iesim din curte. Dacă eu ma plimb cu masina nu voi primi nimic? Nu cred.

| Alverto a răspuns (pentru Strepix):

Dacă ești la sat, nu prea e posibil, dar app pentru ce? De ce nu vrei tu sa respecți regulile impuse? Frate este foarte simplu, stai acasa! (Doar daca e o urgență)

| CristiMihai23 a răspuns:

Dacă nu ai un motiv bine întemeiat(declarație pe proprie răspundere, găsești model pe net, poate fi și scrisă de mână), amenda este cuprinsă între 100 și 5000 lei, între orele 22-06. Au fost date mai multe amenzi până acum. Cât despre circulația în timpul zilei, tot la fel stă treaba. Acum s-a ținut pe PRO TV un discurs.
Dacă vrei doar să te plimbi, și nu e ceva necesar, recomandarea mea este să stai în casă.

| Strepix explică (pentru Alverto):

Nu știu cât va ține chestia asta și de asta intreb. Voiam să mă întâlnesc cu iubita mea. Având în vedere că stă în următoarea localitate, am fi stat în masina doar, nu ne-am plimba pe strada sau etc.

| Strepix explică (pentru CristiMihai23):

Să înteleg daca amenda e până în 5000 de lei în intervalul 22-06 asa va fi si pe timpul zilei?

| Alverto a răspuns (pentru Strepix):

Cel mai bine ar fi să mergeți amândoi la casa unuia dintre voi, sau daca părinților nu le convine puteți sta fiecare la casa fiecăruia, fiindcă puteți vorbi pe insta, Facebook etc

| CristiMihai23 a răspuns (pentru Strepix):

Păi la TV se tot folosea titlul ăsta „Recomandările devin obligatorii" - deci probabil da, primești amendă și pe timpul zilei.

| Strepix explică (pentru Alverto):

Păi așa ne întâlneam până acum.
Dar am voie sa merg cu masina pana la ea apoi la mine, si dupa sa o duc acasa? Nu cred.

| Violleta2022 a răspuns:

Va tine pana la noi ordine, posibil 2-3 luni, posibil mai mult.
Nu ai cum sa ajungi cu masina mai departe de iesirea din oras, fiindca sunt bariere de Politie si primesti amenda, posibil chiar se ti se suspende permisul de conducere, pe loc.
Tu chiar nu intelege ca NU este voie sa iesi din casa?

| Alverto a răspuns (pentru Strepix):

Daca nu ai peste 60-65 de ani, happy dar ai grija totuși! Dacă te întâlnești cu un polițist spune-i că te duci sa cumperi câteva alimente, fiindcă la tine nu mai găsești. Și apropo despre ce drum vorbim? (Km?)

| Strepix explică (pentru Alverto):

Sunt aproximativ 15km. Sate.

Răspuns utilizator avertizat
| Strepix explică (pentru XKronstadt):

Analfabet funcțional pentru că nu știu cât o să țină legea și cât e amenda dacă o încalc? Of, cum te crezi deștept aiurea...

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Strepix):

Cam are dreptate cu analfabetismul functional avand un vedere ca pe toate canalele media stirile astea sunt non stop si tu apari si intrebi cat tine in conditiile in care nimeni nu poate sti cat tine...

| Strepix explică (pentru suntserios):

Bine că sunteți toți deștepți și v-ați dat seama că nu se știe cât poate ține. Rămân analfabet funcțional că n-am realizat și eu asta.