| KitsuneAyumi a întrebat:

Din cate am inteles pentru a-ti putea schimba prenumele iti trebuie un motiv intemeiat, am observat ca unul dintre aceste motive e ca prietenii mei sau cunostinetele mele ma cunosc sub un alt prenume, as vrea sa-mi schimb prenumele sub acest pretext dar vreau sa stiu cum se dovedeste, adica nu pot doar sa merg si sa zic ceva gen: toti prietenii ma cunosc sub acest prenume de multa vreme si as vrea sa mi-l fac prenumele meu real? Sau pot?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aproximativ asa este, cand esti cunoscut in societate cu alt prenume decat cel real.
Poti dovedi asta. Dovada se poate face prin cel putin 2 martori, care vor da cate o declaratie, autentificata de un notar public si pe care o vei anexa la cererea de schimbare a prenumelui.
Numai bine!

| KitsuneAyumi explică (pentru Ioandelasal):

Mai vreau sa zic ca sunt minora (am 14 ani) dar parintii mei sunt de acord sa semneze si sa faca cerere si acele 2 persoane trebuie sa fie adulte nu?

| KitsuneAyumi explică (pentru Ioandelasal):

Adica vreau sa zic ca sunt copil deci martorii mei pot fii copii sau pot fii parintii?

| KitsuneAyumi explică (pentru Ioandelasal):

Stiu ca ar trebui sa invat sa intreb totul odata dar ma rog... voiam doar sa mai intreb daca rudele( bunici, unchi, matuse) pot fi martori si daca 2 martori ajung sau ar trebui sa fie 3-4 pentru a mari sansele?

| Ioandelasal a răspuns (pentru KitsuneAyumi):

Da, trebuie sa fie de acord si parintii iar martorii sa fie majori.

| Ioandelasal a răspuns (pentru KitsuneAyumi):

De obicei sunt destul 2 martori si ar fi bine sa nu fie din familie, pentru mai mare credibilitate.