| geo691 a întrebat:

Din categoria afirmati prieteni: Salariul minim pe economie nu este "stabilit" de catre sindicate, patronate ci de guvern si nu poate sa influenteze nimeni asta. Adica guvernu e buricu pamantului. Eu zic ca au legatura si sindicatele si patronatele in stabilirea salariului minim pe economie voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este adevarat ca Guvernul s-a consultat cu sindicatele si patronatele in stabilirea salariului minim brut pe tara garantat la plata, au fost foarte multe discutii. Sindicatele solicitau, daca bine imi amintesc, cca 750 lei lunar si unele patronate erau de acord iar altele nu. Decizia finala a fost a Guvernului si salariul minim pentru acest an a fost stabilit la 670 lei lunar prin HG nr. 1193/2010. Numai bine!