| angella1972 a întrebat:

Doresc parerea voastra in legatura cu legea adoptiei in romania, care spune ca mama care-si abandoneaza copii are dreptul de a-i recupera oricand, sau de a se opune adoptiei acestor copii, chiar daca nu-i viziteaza niciodata sau de multe ori nici nu mai stiu pe unde se afla in plasament.sunt o persoana care cu greu am reusit sa adopt un baietel abandonat intr-un spital, iar acum doresc o fetita si am primit atestatul eliberat de protectia copilului, dar nu sunt copii adoptabili, desi centrele de plasament sunt pline si asistentii maternali remunerati de stat foarte numerosi, adoptia este blocata de mamele biologice care se opun.

Răspuns Câştigător
| Alissa193 a răspuns:

BRAVO SI JOS PALARIA pentru tine-esti un exemplu pentru ceilalti tineri.Adoptia nu e atit de raspindita, iar tu acum reusesti sa daruiesti o familie unor copii nevinovati care chiar au nevoie de ea! Cred ca legea este stupida-intr-un fel nu acorda copiilor o a 2 sansa la o viata mai buna si ce fel de mame mai pot fi considerate acelea care isi parasesc copii? Succese in continuare!

3 răspunsuri:
| MM a răspuns:

Cunosc un caz al unei familii apropiate mie.Au infiat o fetita la o luna de la nastere.Mama naturala a avut termen de 30 de zile sa se razgandeasca, sa sa opuna adoptiei. Dupa termenul acesta, orice actiune a ei nu mai avea nicio importanta.Si n-a facut nimic. A dat semnatura ca nu o sa faca nimic.Nici in cele 30 de zile, nici in urmatorii 10 ani care au trecut de atunci.In cazul acesta, adoptia a mers mai usor (cateva luni), pentru ca mamele se cunoasteau cat de cat, vorbisera inca din timpul sarcinii despre ce o sa urmeze.
Este o mafie intreaga care sta in spatele adoptiilor la noi in tara.Am avut ocazia sa petrec ceva timp in Italia, si am cunoscut acolo familii de italieni care au adoptat de la noi cate 2-3 copii, fara atata bataie de cap, fara sa se chinuie cum fac atatea familii de la noi.
Si eu as vrea sa adopt o fetita, mi se pare cel mai frumos gest posibil pe care poti sa-l faci.Sa iei un copil care nu are nimic, si sa-i dai totul, o familie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://209. 85. 135. 132/search? q=cache:2d8YQ7Ft7vMJ:...en&ct=clnk

| elenacaruceru a răspuns:

De ceva timp stau cu nasul in legi si modificările lor. vreau și eu sa adopt o fetiță peste vreo 2 ani dar până atunci vreau să o iau la mine în vacanțe si să încerc să mă ocup de ea și cat sta la orfelinat. Ai idee cât poate sa dureze sa o pot lua? Până de Paște ar fi posibil?