| Superior a întrebat:

Dupa 18+ pot detine legal pistol pentru auto-aparare?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti detine doar daca indeplinesti conditiile stabilite de legea nr.295/2004, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare si obtii permis de portarma.
Detalii vezi si aici:
https://b.politiaromana.ro/......i-neletale

| aj3k16lm a răspuns:

Vei avea multe restrictii legate de el, si va trebui sa treci teste ce vor costa mai mult decat arma eventual. Va trebui sa il tii sub doua lacate, si nimeni sub alta forma nu va putea sa puna mana pe el.
Iti fac un exemplu. Esti in casa, intra hotul.
Tu esti absent, nevasta-ta ia pistolul si il impusca.
Intra la puscarie pentru port si uz ilegal de arma de foc, loc de omor din culpa. Iar legea auto-apararii, la noi in Romania, are foarte multe lipsuri si primeste foarte putina prioritate. Se acorda in rare cazuri.
Ai putea opta pe tasere, in schimb.
Bastoane electrosoc, spray-uri lacrimogene.
Poate ca nu par a fi atat de "cool", insa legea oricum iti interzice sa folosesti o arma superioara decat cea a hotului. Spre exemplu, el vine cu cutitul la tine. Tu nu vei putea folosi pistolul, vei avea parte de consecinte mai serioase decat el, care incerca sa te omoare.

| r1z2an a răspuns:

Da, intra pe site-ul politiei si gasesti acolo toate informatiile.

| Gabi1359 a răspuns:

Buna, da, poti detine pentru ca incepand cu varsta de 18 nu mai esti considerat minor.
Pentru a putea detine o arma trebuie sa treci prin niste teste, unele stiu ca sunt phsihologice pentru a vedea ca nu achizitionezi acea arma pentru omor happy
Funda? :3

| Hawky a răspuns:

Da...daca treci de niste teste!