| Crisan a întrebat:

Este legal sa desenezi stencil-uri pe peretii cladirilor?

Răspuns Câştigător
| bluedar a răspuns:

Este ilegal atata timp cat cladirea nu iti apartine, este proprietate privata sau proprietatea statului, pentru ca se considera act de vandalism, chiar daca stencil-ul ca si graffiti-ul sunt reprezentari frumoase, unele nu chiar asa, dar oricum pentru cei ce fac asta, semnifica arta, si chiar si pentru unii care doar privesc, ca mine. Insa nu mi-ar placea ca zidul extern al casei sa-mi fie pictat si sa-l gasesc asa intr-o dimineata care oricum a inceput prost. Amenzile sunt destul de usturatoare, cred ca si in functie de locul pe care ti l-ai ales de facut stencil-ul... sper sa iti fie de folos. Din cate am inteles sunt diferite organizatii non-profit care pledeaza pentru intrarea acestor forme de arta in legalitate.

10 răspunsuri:
| monicaclaudia a răspuns:

Stai asa stii ce inseamna termenul stencil?
Se efectueaza cu un sablon si se poate alica pe pereti interni si externi pentru a infrumuseti decorul si cind zic infrumusetza nu zic a murdari ca si pe 3 mai a fost Ziua Mondiala a Libertatii Presei, iar la Universitate in zona fantanii s-au amplasat niste panouri pentru stenciluri, graffiti si stickere. In concluzie arta stradala este o metoda de promovare ieftina, rapida si necostisitoare prin care iti apropii foarte rapid clientii.
Deci daca grafitti e ilegal cei care murdaresc pereti in modul asta sunt in aceas "oala"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este legal dar se practica...eu sunt de parere ca pereti arata mult mai flrumosi daca sunt colorati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este ilegal atata timp cat cladirea nu iti apartine, este proprietate privata sau proprietatea statului, pentru ca se considera act de vandalism, chiar daca stencil-ul ca si graffiti-ul sunt reprezentari frumoase, unele nu chiar asa, dar oricum pentru cei ce fac asta, semnifica arta, si chiar si pentru unii care doar privesc, ca mine. Insa nu mi-ar placea ca zidul extern al casei sa-mi fie pictat si sa-l gasesc asa intr-o dimineata care oricum a inceput prost. Amenzile sunt destul de usturatoare, cred ca si in functie de locul pe care ti l-ai ales de facut stencil-ul... sper sa iti fie de folos. Din cate am inteles sunt diferite organizatii non-profit care pledeaza pentru intrarea acestor forme de arta in legalitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si astia zic la sfarsitul tutorialului ca e ilegal. http://adprice.ro/cum-sa-fac-un-stencil-graffiti/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da graffiti este o arta nu un vandalisn cum zic toti COMUNISTI IMPUTITI

| sandi a răspuns:

Stencilul e o forma de grafitti. Grafitti-ul este ilegal. Deci da, stencilul este ilegal pe cladirile publice.

| ADeNe a răspuns:

Graffiti este legal doar pe cladirile parasite(este si o lege ca ai voie pe cladirile parasite dar nu mai stiu care e ) In concluzie pe cladirile parasite ai voie!

| dorin_katapult a răspuns:

Nu poti desena sau aplica afise pe peretii unor cladiri daca nu ai acordul proprietarului.

| dinutzu a răspuns:

Daca desenezi pe peretii cladirilor, actiunea este considerata vandalism.