| Gnomul a întrebat:

Este permisa conducerea unui autovehicul de catre o persoana fara permis, sub supravegherea unei persoane care are permis de conducere?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este permisa, fapta constituie infractiunea prevazuta de OUG 195/2002, republicata in 2006, citez:
"ART.86. (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana care nu poseda permis de conducere se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani."

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Poate numai la tine in curte. Pe un drum public, fie el si forestier sau de utilitate restransa, NU.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da, dar daca sunt prinsi rezulta doua dosare penale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| stoica1 a răspuns:

Nu. Daor daca persoana este instructor iar soferul se afla in timpul orelor.

| alexSMK44 a răspuns:

Se poate daca ai 17-18 ani

| Gnomul explică (pentru alexSMK44):

Asta nu e problema, poti dezvolta?

| iRS a răspuns:

Nu, se poate numai in cazul in care esti cu instructorul auto la orele de condus.