| Parintele a întrebat:

Exista aspecte pozitive in discriminare?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde. daca persoana in cauza, are de castigat din alta parte, prin faptul ca a fost discriminata, este un aspect pozitiv.sau mai bine spus, un sut in fund poate fi un pas inainte.

7 răspunsuri:
| hashe86 a răspuns:

Da, cei discriminati trebuie sa lupte mai mult pentru pozitia lor sociala spre deosebire de ceilalti, iar aceasta ii face sa scoata tot ce e mai bun din ei, sa evolueze ca si caractere si intr o ultima faza sa devina apreciati pentru calitatile lor, nu pentru ca fac parte dintr o anumita categorie discriminata.

| adyth a răspuns:

Cred ca dumnezeu a spus tot happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci referire, probabil, la ceea ce se numeste discriminare pozitiva.
Discriminarea este discriminare indiferent cum s-ar numi, nu are cum sa aiba efecte pozitive decat pentru cel care discrimineaza.
Pe de alta parte, daca discriminarea ar veni in urma unor situatii repetitive ale unor categorii, situatii care sunt nocive, e de discutat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sincer nu cred.care ar putea sa fie? cu ce te alegi daca esti plin de prejudecati?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca da, caci asta i-ar ambitiona sa faca mai multe lucruri bune, astfel ca ceilalti sa-si schimbe parerea despre ei.Numai ca asta este cela relativ, ceva care difera de la om la om.Pe unii discriminarea ii inraieste mai tare, iar pe altii ii ambitioneaza in bine.

| doinisor a răspuns:

Ce poate fii pozitiv in diferenta de rase adica eu romin el rom sau negru eu am prioritate cu toate ca poate ei sunt mai buni ca mine, nu este corect

| danutsik a răspuns:

NU... exista doar omani care nu pot accepta alti oameni