| Saraaaa111777 a întrebat:

Exista pedofili care sa nu violeze? Adică este posibil ca un pedofil sa se abțină in a face rău unui copil, dar sa se simtă atrași de acesta? Iar dacă exista, acel pedofil ajunge la închisoare, chiar dacă nu reprezintă niciun pericol?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu daca exista sau nu asemenea persoane.
In orice caz gandurile si sentimentele nu sunt pedepsite penal, se pedepsesc doar infractiunile sexuale in care victima este minor iar autorul major, conform prevederilor Codului penal.

| johnnny123 a răspuns:

1. Exista pedofili care sa nu violeze? Adică este posibil ca un pedofil sa se abțină in a face rău unui copil, dar sa se simtă atrași de acesta?

Evident că este posibil ca un pedofil să se și abțină. Fie de teama consecințelor, fie pentru că realizează că nu este ok să acționeze în urma acelor impulsuri

2. Iar dacă exista, acel pedofil ajunge la închisoare?

Poate ajunge la închisoare și pentru alte infracțiuni: deținerea de materiale pornografice cu minori, abordarea minorilor (chiar dacă nu se ajunge la act sexual), etc.

Dar dacă și-a reprimat atracția pentru copii și nu a făcut nimic în viață care să o trădeze, atunci nu are cum să ajungă la închisoare.

| mi25 a răspuns:

In primul rand, in noul Cod penal, pedofilia nu este prevazuta ca fapta penala.
In al doilea rand, la inchisoare ajung cei care savarsesc fapte penale. Desi pedofilia nu este incriminata in Codul penal, pentru relatii "neortodoxe" sa le zic asa, cu minori, in functie de varsta, de la zero ani, pana la 18 ani, sunt prevazute pedepse aspre.
In faptele "neortodoxe" nu sunt cuprinse doar relatii sexula (in care intra si cele facute cu violenta, adica violurile), ci si anumite fapte - asa cum sunt prevazute de Codul penal.
Da, sunt si persoane care au in mintea lor acte de pedofilie, dar nu actioneaza. Si sunt de ambele sexe.
Nu se face inchisoare pe ce gandim, doar pe fapte, care pot fi si ceea ce scoatem pe gura: vorbe.