| Mihaela2023 a întrebat:

Fostul meu prieten imi trimite mesaje la care mă injură şi mă amenință, i-am zis că merg la poliție şi a zis că nu îi e frică de poliție, deoarece fără avocat sau fără bani nu pot să fac nimic.
Ce sa fac? Dacă depun o plangere la poliție va fi arestat? Sau chiar am nevoie de avocat? Cum să procedez?

5 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Plangere poti depune direct fara avocat. Daca ajungi la judecata atunci iti trebuie avocat.

| AnemonaP a răspuns:

Poti face plangere la politie. Doar in cazul in care se ajunge in instanta, ceea ce este putin probabil, ai nevoie de un avocat. Du-te si prezinta problemele si totul o sa fie ok.

| mihai69 a răspuns:

Nu ai nevoie de avocat ca să depui o plângere penală pentru amenințare (și șantaj - dacă e cazul).
Și chiar dacă ai avea nevoie, poți găsi unul fie pro bono (gratuit), fie unul care e convins că vei câștiga procesul și va fi plătit de către vinovat, împreună cu restul cheltuielilor de judecată.

| Sofer a răspuns:

Dai Block si ignorai mesajele fără sa răspunzi înapoi. Alta treaba nu are?

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca ti-am mai spus odata sa mergi la Politie, si se pare ca nu ai auzit sau ai ignorat complet mesajul scris.
Probabil te complaci in situatia asta, daca nu vrei sa-l opresti prin unica metoda normala si sigura: sa faci plangere la Politie.

Pentru atata lucru nu ai nevoie de nici un avocat, doar sa mergi in persoana la politie si sa faci acea plangere. Eventual o scrii acasa si o depui la Politie.
Nu uita sa ai atasate copii dupa mesajele lui, cu injuraturile, santajul si amenintarile facute.

El nu va fi arestat, dar va fi chemat la Politie si i se va pune in vedere sa stea departe de tine si sa nu te mai contacteze, ameninte sau santajeze.
Daca dupa prima avertizarea a Politiei continua sa te santajeze si ameninte, atunci mergi din nou la Politie si ei vor lua masuri drastice impotriva lui.