| JustRisa a întrebat:

Heeei!
Vreau să merg la poliție să depun o plângere pentru că sunt jignită, înjurată, amenințată cu bătaia, chiar şi cu moartea. Toate astea pentru că ştiu anumite lucruri legate de o persoană. Cum ar trebui să procedez, având în vedere că nu am dovezi? Sunt amenințată la telefon, în apel pe Messenger, față în față. Nu am înregistrări sau mesaje. De asemenea, persoanele care mă amenință îmi datorează o sumă mare de bani, pe care nu vor să mi-o înapoieze. Banii nu mi-au fost furați, nu am fost obligată să îi dau. Pur şi simplu am împrumutat pentru că am avut încredere. Ce ar trebui să fac în situația asta?

27 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incearca sa obtii dovezi (mesaje, martori) si apoi poti depune plangere penala pentru amenintare.
Pentru imprumut poti sa-l dai in judecata pe cale civila, bineinteles si aici trebuie sa ai probe (inscrisus, martori, recunoastere).

| mgtow a răspuns:

Trebe sa filmezi pe ascuns cu telefonul vocal prin microfon e proba suficienta ca sa demonstrezi problema

| JustRisa explică (pentru mgtow):

Am un singur mesaj vocal în care sunt înjurată şi amenințată, dar nu cred că e suficient.

| sierra1 a răspuns:

"Cum ar trebui să procedez, având în vedere că nu am dovezi?"

stai liniștit/ă acasă

| JustRisa explică (pentru sierra1):

Stai tu liniştit/ă într-o astfel de situație.

| sierra1 a răspuns (pentru JustRisa):

Iți convine sau nu: n-ai dovezi solide, STAI ACASĂ, liniștită sau nu, asta chiar nu contează

| Mădă0611 a răspuns:

Inregistreaza-i cand te suna, apoi mergi cu inregistrarea la politie.

| sabin89 a răspuns:

Alea de pe messenger pot fi o dovadă.

| raMLesS a răspuns:

Ai primit ce ai cautat, cauti "bombardieri", dai de "bombardieri". In orice caz, daca ai Android 10, nu poti sa inregistrezi apelurile, iti recomand sa folosesti un alt telefon cu care sa faci asta.
Baietii finuti care stiu sa respecte o femeie, nu ii bagati in seama, dar animalele, sau mai bine zis gunoaiele, nesimtiti, care nu trateaza femeia ca pe o persoana, de aia sunteti cel mai mult interesate.
Va place sa va incurcati cu toti dobitocii, nu inteleg cum puteti avea ca anturaj asemenea specimene.

| Furnicuta000 a răspuns:

Mergi si spui toate astea ca trebuie sa iti accepte plangerea. Dar va fi mai greu sa fie trasa persoana aia la raspundere daca nu ai dovezi. Macar incearca sa o faci cumva sa iti lase mesaje

| romeo78 a răspuns:

Contactați un avocat care vă va oferi consilierea juridică necesară, inclusiv reprezentarea la un proces.

| NotNamed a răspuns:

Pai si daca n.ai dovezi, de ce naiba nu le faci? Te injura prin apel, il înregistrezi, te injura f2f, il inregistrezi, iti da mesaje cu injurii si amenintari, filmezi ecranul telefonului. Ce e asa greu? Și dupa depui plângere. Imi pare rau pentru tine ca treci prin astfel de momente dar totusi...un pic de creativitate n.ai si tu?

| JustRisa explică (pentru NotNamed):

Am înregistrări cu lucrurile pe care le ştiu despre ei, de asta mă şi amenință, de asta nu îmi dau mesaje. Când suntem față în față nu mă lasă să stau pe telefon pentru că ştiu că îi înregistrez sau filmez. E foarte complicat, crede-mă. Am doar un telefon, nu mai am altul cu care să înregistrez, pentru că telefonul meu este la amanet. Asta pentru că m-a prostit când nu avea bani. Voi instala o aplicație care să înregistreze apelurile.

| NotNamed a răspuns (pentru JustRisa):

Pai si ce e asa de greu sa apesi pe înregistrare, sa iesi din aplicație pentru ca inregistreaza si pe fundal și bagi telefonul in buzunar?

| Anuket a răspuns:

Dacă vrei dovezi, te pregătești pentru data viitoare ca să înregistrezi. Din păcate banii foarte greu se mai recuperează.

| Irinelp a răspuns:

Sunt aplicați cu care poți să înregistrezi convorbirea telefonică și cea de pe messenger.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Prima data aduna dovezi clare si legale si dupa fa plangerea asa o sa ai reusita din prima, bafta draga jurista

| SDana a răspuns:

Cel mai bine este sa te indepartezi de ei si sa-ti vezi de viata ta. Insa daca ei continua sa te ameninte trebuie sa ai dovezi, chiar si una singura. Orice telefon are de inregistrat vocal, il tii in buzunar si-i inregistrezi, apoi la politie.

| mpreun?facembine a răspuns:

Când te suna la tel înregistrează cu un alt telefon convorbirea.

Nu răspunde tot timpul astfel încât sa îți trimită mesaje și sa ai dovezi.

| Gigi777 a răspuns:

Sa rupi legatura cu aceste persoane si sa nu bagi de seama ce zic ele. Crezi ca ar risca ei sa te bata sau sa te omoare in plina zi, de fata cu alte persoane, avand in vedere ca ar putea ajunge la inchisoare?

| JustRisa explică (pentru Gigi777):

Aseară mi-au cerut ajutorul în legătură cu ceva şi eu m-am dus. Am lăsat de la mine şi i-am ajutat. În maşină am fost amenințată, una dintre persoane a vrut să mă lovească. E vorba de nişte oameni dintr-un anturaj periculos. După cum spuneam, ştiu nişte chestii, am asistat la nişte discuții, am fost martoră la scene de violență chiar în mijlocul străzii. Pentru ei nu contează consecințele. Au spus că au tupeul să mă bată şi de față cu poliția.

| mgtow a răspuns (pentru JustRisa):

De fata cu politia nu te bate, daca intervin mascatii pe ei vezi cum fac nevoile pe unde apuca chiar pe ei. Ai de-a face cu de-valorizantii analfabeti.

| Gigi777 a răspuns (pentru JustRisa):

Incearca sa vorbesti cu ei, sa le spui ca vrei libertate si ca nu vei crea probleme.

| JustRisa explică (pentru mgtow):

Bombardieri şi prostituate din Germania. Metoda "loverboy", doar că pe mine nu a reuşit să mă trimită la produs, dar a reuşit să mă facă de bani.

| mgtow a răspuns (pentru JustRisa):

E chestie de mascati sa prinda si sa rupa clanu`` mutate din oras undeva departe si faci reclamatie cu dovezi altfel nu fac nimic. Ar fi bine sa zici tot despre ei sa aiba multe dovezi, de preferat sa vorbesti cu un jandarm treaba asta pentru ca ei sant mai seriosi in cazurile de (trafic uman) http://www.jandarmeriaromana.ro/peti%C8%9Bii-line

| Berlinu a răspuns:

Fugi din oras, ce naiba sa faci fara dovezi.De ce te-ai inhaita cu asemenea oameni oricum?

| JustRisa explică (pentru Berlinu):

Unul dintre ei m-a făcut să mă îndrăgostesc, iar eu mi-am dat seama prea târziu că doar mă foloseşte pentru bani. În momentul în care am vrut să plec de lângă el şi i-am cerut banii înapoi, au apărut amenințările.