| Speranta12 a întrebat:

Guys, cum punem tara la cale?

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pune-ti tu doleanta aici si o discutam!

| Speranta12 explică (pentru Violleta2022):

Cum oprim coruptia la nivel de societate?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Speranta12):

Evitand sa mai platim spagi la: medici, politicieni, organe de control samd.
Daca toata lumea ar inceta sa mai dea o spaga, cei care le primesc de obicei, vor invata sa munceasca si fara sa primeasca spaga.

| gabicoo a răspuns:

O punem la Radio Shantz!
laughing

| ValentinGabi a răspuns:

La un șpriț!

| CataCatalin994 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu asa se rezolva spagile, ci prin cresterea drastica a salariilor.

| Violleta2022 a răspuns (pentru CataCatalin994):

Si de unde vor apare banii, ca sa creasca salariile?

| PainTech a răspuns (pentru CataCatalin994):

Ok.
Sa zicem ca o sa creasca toate salariile.
Angajatorii sunt obligati sa dea mai multi bani? De unde fac ei rost de mai multi bani? Crezi ca renunta ei la profitul lor ca sa creasca leafa la angajat? Nu. Maresc preturile bunurilor si serviciilor oferite.

Cu ce te ajuta cresterea drastica a salariilor daca e urmata rapid de cresterea drastica a preturilor?

| CataCatalin994 a răspuns (pentru Violleta2022):

Aia e chestie ce tine de politica si economie. Putem dezvolta in privat, ideea e ca a miza pe moralitatea oamenilor ca solutie pentru disparitia spagilor e idealistic, si lucru care nu s-a intamplat nicaieri, niciodata.

| Violleta2022 a răspuns (pentru CataCatalin994):

Te contrazic!
De aproape 30 de ani, de cand sunt cetatean australian si locuiesc in Australia, NU am dat nici o spaga si nu m-am milogit de nimeni, nici in sistemul sanitar, nici scolar si nici de servici, fara plocoane, cadouri, samd.
Din punctul asta de vedere, pot spune ca aici este democratie corecta.

| Speranta12 explică (pentru Violleta2022):

Pai n-ai dat tu, dar nu toata populatia tarii este dreapta. Coruptie exista peste tot pe glob, inclusiv in Australia. In unele tari e mai mica, in alte tari e mai mare.

| CataCatalin994 a răspuns (pentru Violleta2022):

Compara salariile din Australia cu cele din Romania.

| Violleta2022 a răspuns (pentru CataCatalin994):

Este imposibil asa ceva!
Ceea ce ceri este total fara sens, fiindca nici costurile nu se pot raporta la cele din Romania.

| CataCatalin994 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ok, atunci compara calitatea vietii in Romania cu cea din Australia. Doamna, dumneavoastra ganditi cand vorbiti?

| CataCatalin994 a răspuns (pentru Violleta2022):

Https://countryeconomy.com/countries/compare/romania/australia

Luati orice manual de economie langa dumneavoastra sa intelegeti acel tabel, si apoi mergeti in fata unei oglinzi si spuneti cu voce tare ca Romania are aceeasi calitate a vietii precum Australia.